Noc Bibliotek logo

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na Facebooku Biblioteki        

10 października 2020
U Hieronima wirtualnie 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie

zapraszają na

VI OGÓLNOPOLSKĄ NOC BIBLIOTEK

pod hasłem Klimat na czytanie

Wachlarz skojarzeń, jakie budzi hasło „Klimat na czytanie”, jest szeroki. Pojęcia i zjawiska przychodzące na myśl to między innymi: ekologia, środowisko, natura, ekosystem, biblioterapia, dobrostan, równowaga, zdrowe nawyki, aktywność, wymiana, dzielenie się. Każde z wymienionych zagadnień może być tematem wydarzenia organizowanego w ramach Nocy Bibliotek i każde z nich można potraktować twórczo, rozwijając je lub łącząc z innymi.

Program

Inauguracja Nocy

Dorota Masłowska Psikusy, Gang Design / Pani Jurek, 2017

Wiersz Doroty Masłowskiej – czytamy na inauguracji Nocy

Jacek Cygan specjalnie dla Nocy Bibliotek – hymn na inaugurację

https://nocbibliotek.ceo.org.pl/jacek-cygan-specjalnie-dla-nocy-bibliotek-hymn-na-inauguracje/

 

M.Oworuszko14.00             Spotkanie z Klimatem – Moniką Oworuszko

Monika Oworuszko – absolwentka ogrodnictwa, marketingu, ekonomii i zarządzania, a także studiów podyplomowych z dietetyki, literatury dla dzieci i młodzieży oraz kursów kreatywnego pisania. Od 2015 roku prowadzi Wydawnictwo Mobuki, jest również autorką serii książek edukacyjnych dla dzieci na temat zdrowego odżywiania pt. Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny. Pisze także dla kobiet (Babie lato).

Spotkanie poprowadzą Magdalena Morek i Joanna Żelazowska (Dział Udostępniania WBP)

Transmisja online na Facebooku Biblioteki 

B.Kosmowska, fot. Jacek Antczak16.00             Spotkanie z Klimatem – Barbara Kosmowska

Basia Kosmowska – dr literaturoznawstwa, w dorobku posiada książki popularno-naukowe, wiersze, felietony, opowiadania i powieści. Napisała ponad 30 powieści przeznaczonych zarówno dla dzieci i młodzieży (dwie znajdują się na liście lektur szkoły podstawowej), jak również dla dorosłych. Laureatka wielu nagród i prestiżowych wyróżnień  literackich. Ambasadorka kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie poprowadzi Joanna Chapska (Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP)

Transmisja online na Facebooku Biblioteki 

Fot. Jacek Antczak

18.00             Spotkanie z Klimatem – Wojciech Bonowicz

Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Laureat m.in. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji. Autor m.in. cyklu esejów Sto lat. Książka życzeń (2018), Dziennika końca świata (2019), Tischner. Biografia (2020) i Wierszy wybranych (2020).

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP)

Transmisja online na Facebooku Biblioteki 

Fot. Adam Walanus

 

Dla widzów spotkań autorskich mamy przygotowane atrakcyjne nagrody. W trakcie spotkania padną pytania od naszych gości. Osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzyma w prezencie przepiękne torby promocyjne Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej.   

 

MOC / NOC / ATRAKCJI

Jakub, Mimmi i gadające psy – film na Noc Bibliotek!

Zwiastun filmu:

Jakub, Mimmi i gadające psy to oparty na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore Maskackas stasts (niewydanej jeszcze w Polsce) film z 2019 roku, będący koprodukcją łotewsko-polską w reżyserii Edmundsa Jansonsa (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi). Nagrodzony przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę – głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCJI

 

Witamina N - okładka– „Witamina N” Richarda Louva – wydawnictwo Mamania uwolniło specjalnie dla uczestników Nocy Bibliotek inspirujący rozdział książki o zasadniczej roli bibliotek w tworzeniu społeczności obfitujących w naturę.

Louv zwraca uwagę na wyobcowanie współczesnych dzieci ze środowiska naturalnego i wprowadza do debaty termin „zespół deficytu natury”. Jest autorem książek „Ostatnie dziecko lasu”, „Kiedy wzywa nas dzicz” i właśnie „Witamina N” – jedynego w swoim rodzaju praktycznego przewodnika nie tylko dla zaniepokojonych rodziców, ale też dla wszystkich tych, którzy szukają pomysłów na przywrócenie dzieciom możliwości nieskrępowanego kontaktu z przyrodą. Przedstawia w niej 500 pomysłów i inspiracji dla rodziców i nauczycieli, które pomogą dzieciom w odkryciu przyrody na nowo.  Pisze również o zasadniczej roli bibliotek w tworzeniu społeczności obfitujących w naturę.

POBIERZ ROZDZIAŁ (pdf)

– Materiały akcji Noc Bibliotek dla dzieci 

Ekslibrisy – naklejki Nocy Bibliotek „Alfabet”

NB_KOLOROWANKI.pdf

NB_KROPKI.pdf

NB_LABIRYNTY.pdf

NB_NARYSUJ.pdf

– Noc Gwiazd – Zasmakuj w książkach – akcja z okazji Nocy Bibliotek organizowana wspólnie z restauracją Sielsko Anielsko i Cukiernia Chmielewski; wszyscy odwiedzający tego dnia restauracje i cukiernię otrzymają upominki promujące Noc Bibliotek w WBP im. H. Łopacińskiego oraz program Dyskusyjne Kluby Książki – książki-niespodzianki z okolicznościowym stemplem.

wystawa „„Piękno jest kluczem tajemnicy…” Ekslibrisy dla Świętego Jana Pawła II” 

Lubelskie ze smakiem. Produkty regionalne i tradycyjne [e-book]

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na Facebooku Biblioteki 

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki, jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

W tym roku, tak szczególnym ze względu na trwającą pandemię, wszystkie wydarzenia dla naszych czytelników, sympatyków i przyjaciół Biblioteki organizujemy online.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego realizuje projekt Mobilny Bibliotekarz w programie Erasmus+ Edukacja Dorosłych Akcja 1. Mobilność Edukacyjna