• This event has passed.

11 października godz. 16:00 17:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

zaprasza na wernisaż wystawy Krystyny Głowniak
pt. W poszukiwaniu światła i koloru

11 października (piątek) 2024 r., godz. 16.00
Galeria Biblioteki
Lublin, ul. Gabriela Narutowicza 4

Wydarzenie odbywa się w ramach Nocy Bibliotek

Krystyna Głowniak – lubelska malarka, pedagog. W Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie: v-ce (1997-2007), dyrektor (2007-2012), nauczycielka języka polskiego, historii sztuki, rysunku i malarstwa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Mistrz Mowy Polskiej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najbardziej znane cykle jej obrazów to: „Pejzaże mistyczne i zwyczajne”, „Poza czasem”, „Notatki z prowincji”, „Pejzaże z Senneville”, „ Świat według Schulza”, „ Nie tylko Wenecja” i inne. Malarka prezentowała prace w Hiszpanii, Niemczech, Kanadzie, Danii, Holandii, Szwecji, Francji oraz
Mongolii. Brała udział w Festiwalach Bruno Schulza w Drohobyczu (wystawa w willi Bianki). Jest niekiedy określana mianem „szulcoidy” ze względu na obrazy ukazujące klimat małych miasteczek Europy wschodniej nazywanych „sztetł”. Sytuowana jest wśród spadkobierców kazimierskiej kolonii artystycznej, jest członkiem słynnej Konfraterni, z którą współorganizowała wystawę w prestiżowej galerii Wirydarz Piotra Zielińskiego. W Polsce wystawiała prace w Galerii Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu nad Wisłą, w Małej Akademii Sztuki w Lublinie, także w Lubelskim BWA, w Pałacu Opatów Oliwskich, w hotelu Marriott w Warszawie, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego na ul. Długiej w Warszawie, w Muzeum Farmacji w Krakowie.