„Chcę żyć!”- książka napisana przez Marliese Arold- niemiecką pisarkę- później przetłumaczona na język polski przez Ewę Knichnicką, wydana w 2006 roku w wydawnictwie OSSOLINEUM.

Jest to dość krótka powieść opowiadająca o szesnastoletniej Nadine- dziewczynie, która nie dowierza, że jej były chłopak Florian choruje na AIDS. Wówczas zdrowie nastolatki staje pod wielkim znakiem zapytania. Czy ona też jest teraz nosicielką wirusa? Kiedy okazuje się, że tak jej życie wywraca się do góry nogami… Czy załamana Nadine może się komuś zwierzyć? Czy może na kimś polegać? A jak potoczą się jej dalsze losy? Czy wszystko będzie dobrze? Jeśli chcesz się dowiedzieć koniecznie przeczytaj tę książkę!

Autorka poprzez owy utwór udziela nam lekcji na temat AIDS i HIV. Przedstawiając nam krótki wycinek z życia zarażonej nastolatki pokazuje jak szybko się poddajemy, jak bardzo potrzebujemy wsparcia naszych bliskich…

„Chcę żyć!” jest pisane prostą polszczyzną, co bardzo ułatwia czytanie. Dzieło jest w narracji pierwszoosobowej, dzięki czemu lepiej nam to sobie wyobrazić, wcielić się w rolę Nadine choć na chwilę i poczuć to co ona…

Uważam, że warto przeczytać tę książkę, ponieważ możemy się więcej dowiedzieć na temat ludzi zarażonych wirusem HIV i chorych na ADIS. „Chcę żyć!” to nie jest zwykłe „czytadełko”! „Chcę żyć!” to książka z przesłaniem, ponieważ uczy nas jak powinniśmy postępować wobec ludzi zarażonych. To, że są nosicielami to nie oznacza, iż musimy ich odizolowywać od ludzi, świata! Wręcz przeciwnie! Do naszego obowiązku powinno należeć udzielanie im pomocy, wspieranie ich, bycie ich podporą i sprawianie by czuli się jak zdrowi i żeby nie tracili nadziei… Jeszcze raz gorąco zachęcam do przeczytania tej „lekcji o życiu”.