Ta pozycja to obowiązkowa lektura – opowieść bibliofila, który kocha książki i lubi wiedzieć dużo, więcej, jak najwięcej – wszystko! o książkach i ich twórcach.

Historia jak zwykle początek ma w dzieciństwie. Autor kolekcjonował książki, serie wydawnicze, pozycje rzadkie. Kompletował , uzupełniał swoje zbiory. Gdy okazało się, że pewne książki to tylko tytuły, wyobrażenia, legendy, mity – spisał je chronologicznie. Powstała książka o książkach, które gdzieś, kiedyś istniały fizycznie, realnie ale także tylko i wyłącznie w planach, marzeniach czy zamyśle autorów.

Losy książek opisane metodycznie, ale jakże ciekawie. Intrygujące opowieści sprawiające, że tęsknimy do nieznanych, niewydajnych, utraconych na zawsze, ale także do tych które może się odnajdą? może istnieją? może ktoś gdzieś kiedyś …

Dlaczego niektóre książki nie powstały, dlaczego inne zaginęły, a jeszcze inne zostały zniszczone. Wszystkie te opowieści to frapujące nierozwiązane zagadki, fascynujące historie kryminalne, a nawet horrory.

My również tęsknimy za swoimi utraconymi książkami. Jedne ktoś zgubił, inne pożyczył i nie oddał, zapomnieliśmy o nich, przepadły przy przeprowadzce, wymieniliśmy, sprzedali w antykwariacie. Niektóre czytane w dzieciństwie wydawały się arcydziełami, teraz po latach czasami trudno przez nie przebrnąć.

Jakie były te które spisał Kelly? Czy są wśród nich takie, które zachwyciłyby każdego i zwykłego połykacza książek i wytrawnego czytelnika i badacza literatury? Czy zmieniłyby., przewartościowały opinie o pewnych autorach? Co utraciła tzw. ludzkość, czego nie doświadczyliśmy bo ich nie przeczytaliśmy, bo nie poruszyły, nie zainspirowały kolejnych autorów piszących książki z nadzieją, że trwalsze są od spiżu.