Książka Stephenie Meyer mówi o wielkiej miłości krwiopijnego wampira i siedemnastoletniej zwykłej dziewczyny, która przeprowadza się ze słonecznego Phoenix do ponurego miasteczka Forks.

W pierwszej części Bella od pierwszego dnia w szkole zauważa, że jeden uczeń jej unika dowiaduje się, że nazywa się Edward Cullen. Kiedy ratuje jej życie, dziewczyna chce się dowiedzieć w jaki sposób znalazł się obok niej tak szybko, odpowiada jednak że unika jej, ponieważ nie chce zagrażać jej bezpieczeństwu. Wampir drugi raz ratuje ją w Port Angeles, zaprasza ją potem na kolację, gdzie dziewczyna dowiaduje się, że Edward umie czytać we wszystkich umysłach oprócz jej. Jej podejrzenia o wampirach były trafne, ale nie przeszkadza to im w miłości. Trudny ale szczęśliwy związek między Edwarem i Bellą komplikuje pojawienie się w Forks grupy innych wampirów. Jeden z nich, James, postanawia zapolować na Bellę. Cullenowie, których sympatię pozyskała już bohaterka, postanawiają ją uratować. Podstępny James doprowadza jednak do sytuacji, w której Bella sama (by chronić swą matkę) oddaje się w ręce łowcy. James zdążył ugryźć dziewczynę, ale nie zabił jej bo w ostatniej chwili został pokonany przez Cullenów. Edward przy zachowaniu olbrzymiej samokontroli wysysa jad Jamesa. Bella trafiła do szpitala, z którego po pewnym czasie wraca jednak do Forks. Edward zabiera Bellę na bal absolwentów. Tam bohaterka wyznaje, iż chciałaby przemienić się w wampa. Edward odmawia.

W następnej części Bella zbliża się do swoich 18 urodzin. Edward i Alice planują przyjęcie z tej okazji. Wszystko idzie dobrze, ale niestety podczas odpakowywania prezentów Bella przecina sobie skórę. Pojawia się krew. Ze względu na wampirzą naturę, Cullenom trudno zachować spokój, jednak Jaspers, który niedawno w ogóle zaniechał krwi, nie wytrzymuje zewu i rzuca się na dziewczynę. Tylko błyskawiczna reakcja Edwarda ratuje jego ukochaną. To wydarzenie sprawia, że rodzina Cullenów postanawia opuścić miasteczko, by nie narażać więcej biednej dziewczyny. Edward z ciężkim sercem okłamuje Bellę mówiąc, że już jej nie kocha. Dziewczyna się załamuje, znajduje jednak wsparcie w Jacobie. Alice, obdarzona zdolnością widzenia w przyszłości, widzi skaczącą Bellę. Jest przekonana, że dziewczyna popełniła samobójstwo, gdyż Alice nie dostrzega Jacoba – jej wizje nie uwzględniają postaci wilkołaków. Wampirzyca wraca do Forks, by pomóc Charliemu, ojcu Belli, w tej trudnej dla niego sytuacji. Po drodze napotyka Bellę, jest zdziwiona ale także szczęśliwa. Edward również jest zaniepokojony. Dzwoni do Belli, ale zastaje tylko Jacoba, który informuje go, że Charlie jest na pogrzebie. Jacob nie wspomina na czyim, więc Edward jest pewien, że chodzi o jego ukochaną. Tymczasem grzebano Harrego, przyjaciela Charliego. Wampir nie mogąc wytrzymać tego, że to przez niego chce popełnić samobójstwo we Włoszech jednaj powstrzymuje go Bella. W rodzinie Cullenów trwa zażarta dyskusja na temat tego, czy należy przemienić Bellę w wampira. Kwestia zostaje poddana głosowaniu. Alice, Emmet, Esme i Jasper głosują za, tylko Edward i Rosalie są przeciw. Decyzję podejmuje Carlisle – niedługo Bella zostanie jedną z nich.

W trzecim tomie dziewczyna we, że dwaj najbliżsi jej mężczyźni to potwory. Jacob to wlikołak. Edward nie chce żeby Bella spotykała się z nim. Alice przewiduje walkę. Wilkołaki i wampiry musiały złączyć swoje siły, aby pokonać armię nowonarodzonych stworzonych przez Victorię. Victoria i jej armia zostają pokonani. Potem pojawiają się Volturi mówiąc, że Bella musi zostać wampirem. Isabella musi dokonać wyboru między Jacobem a Edwardem. Zdradza Jacobowi swoje uczucie względem niego, jednak przyznaje, że silniej kocha Edwarda. Gdy Jacob otrzymuje od Edwarda zaproszenie na ślub, przemienia się w swą wilczą postać i ucieka, przepełniony bólem z powodu postanowienia Belli, by zostać wampirem.

W ostatniej części jest ślub. Nowożeńcy spędzają swój miesiąc miodowy na prywatnej wyspie u wybrzeży Brazylii. Edward spełnia pragnienie Belli i kocha się z nią. Wkrótce potem Bella odkrywa, że jest w ciąży. Carlisle potwierdza jej domysły. Płód rozwija się błyskawicznie i zagraża zdrowiu matki. Obawiając się o swą żonę, Edward namawia ją do dokonania aborcji. Bella nie chce się zgodzić i szuka poparcia u Rosalie, która zawsze marzyła o tym, by mieć dziecko. Pojawia się też Jacob, który się o nią martwi. Kiedy mała Reenesme się rodzi Edward wstrzykuje wampirzy jad do serca Belli, żeby przeżyła. Zadziałało i po paru dniach Isbella jako wampir budzi się. Pod koniec Bella mówi ojcu Charliemu kim jest ona i jej mąż, a także w połowie jego wnuczka.

Książka jest bardzo interesująca. Myślę, że mogą ja przeczytać rodzice jak zarówno ich dzieci.