Chcę więc Państwu przedstawić książkę Sue Monk Kidd ,,Sekretne życie pszczół’’. Nie jest to, jakby można było się spodziewać po tytule, poradnik początkującego pszczelarza . To wzruszająca powieść o sile miłości, o nadziei i bezinteresownej pomocy, a przede wszystkim o rodzinie.

Główna bohaterka – czternastoletnia Lily niewiele się różni od swoich rówieśniczek-przeciętna uroda, nienajlepsze stopnie w szkole oraz marzenia. Nie marzy jednak o byciu gwiazdą, nie . Pragnie tylko zostać słynną pisarką. Najskrytszym zaś marzeniem Lily i tym, co dostarcza jej ogrom zmartwień i udręk jest… mama. Dziewczyna żyje   w przeświadczeniu, że to ona zabiła własną matkę, mając cztery latka . Świadomość tego nie daje jej spokoju. Lily nie ma nikogo komu mogłaby się zwierzyć, podzielić się swoim bólem, swoją pustką , z kim mogłaby otwarcie porozmawiać o śmierci matki. Nikt nie próbuje jej pocieszyć, nawet ojciec . Życie dziewczyny staje się nieznośne . Kto by wytrzymał z gburem – ojcem, który za każde przewinienie surowo karze? Kto lubi czuć się odtrąconym przez szkolnych kolegów ? Na domiar złego jedyna bliska jej osoba, niania, Murzynka Rosaleen, zostaje okrutnie pobita za to, że chciała się zarejestrować jako wyborca. Tutaj należy wspomnieć, iż akcja powieści toczy się w roku 1964 w Stanach Zjednoczonych, kiedy równouprawnienie Murzynów  dopiero zostało ogłoszone, ale nie zaakceptowane przez wszystkich obywateli.

Ostatnia kroplą, która przepełniła czarę goryczy, była wypowiedź ojca: ,,Twoja matka cię zostawiła’’. Lily, nie wierząc mu, nie chcąc mu wierzyć ucieka z domu. Najpierw pomaga Rosaleen uciec z więzienia, potem obydwie udają się do miasteczka gdzie prawdopodobnie jakiś czas mieszkała matka dziewczyny. Tam życie Lily całkowicie się zmienia za sprawą czterech jakże ciekawych kobiet.

Zapytacie: No a co wspólnego z nimi mają pszczoły? Pszczoły stanowią w tej książce motyw przewodni. Pojawiają się w życiu bohaterki w najbardziej niespodziewanych momentach. Nie są jednak tylko owadami produkującymi miód. Stają się przykładem życia rodzinnego, w którym najważniejszą osobą jest MATKA. Wokół niej toczy się życie. Ona scala, cementuje rodzinę. Dzięki niej rodzina normalnie funkcjonuje. Wszystko natomiast traci sens, rozpada się, niszczy, gdy matki zabraknie.

O tym właśnie jest ta książka. O wielkiej sile matczynej miłości, o samozniszczeniu i odradzaniu się na nowo, o wierze w dobrych ludzi, mimo że na świecie istnieje tyle zła. Również o tolerancji i bezgranicznej przyjaźni. O tym, że matczyną miłość można znaleźć w kimś innym, nawet po śmierci własnej matki.

Książka Sue Monk Kidd ,,Sekretne życie pszczół’’ przywraca wiarę w siebie i w ludzi, jest ogromnie budująca, pełna ciepła i optymizmu. Ogromnie Państwu ją polecam do przeczytania.