Roman Praszyński stworzył awanturniczo-przygodową powieść z bohaterami Lalki w rolach głównych i wagonem złota w tle. Znajdujemy tu Wokulskiego, Suzina, Ochockiego Szumana a nawet samego Prusa – nie ma jednak nic z pozytywistycznych haseł samej Lalki. Wokulski z Suzinem to życiowi bankruci, Izabela to luksusowa kurtyzana a tylko – fizycznie nieobecny u Prusa Stawski, wszechstronnym aferzystą pozostał.

Jak na awanturniczą literaturę przystało, akcja powieści jest wartka, z niespodziewanymi zwrotami i zaskakującymi rozwiązaniami. Całość czyta się przyjemnie, trzeba tylko robić to z „przymrużeniem oka”, bo realny świat  miesza się tu z fantazją, czego dowodem sprawa Miszy-niezwykłego niedźwiedzia lub akcja z użyciem odrzutowego balonu.

Książkę przeczytać warto – chociażby tylko po to ,by porównać znanych wcześniej bohaterów Lalki z tymi, stworzonymi przez Praszyńskiego.

Elżbieta Drzazga

DKK w Modliborzycach