„Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej” Ewy Stachniak to powieść pokazująca oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń Europy.

Katarzyna Wielka rządziła Rosją przez 34 lata, podbijając podczas swego panowania kolejne ziemie Europy i łamiąc liczne męskie serca.

Caryca Katarzyna jest ściśle związana z historią Polski. Znana jest bowiem z romansu z królem Polski Stanisławem Augustem Poniatowskim i późniejszym rozbiorem naszego kraju. Na dworze carycy przebywał także Adam Czartoryski, a jej wrogiem był Tadeusz Kościuszko, więziony w Rosji po klęsce insurekcji kościuszkowskiej. Wszystkie te historyczne wydarzenia zostały opisane w powieści „Cesarzowa nocy.”

W swojej książce Ewa Stachniak skupia się przede wszystkim na życiu monarchini. Przedstawia postać Katarzyny Wielkiej, od chwili jej przybycia na carski dwór (by poślubić przyszłego cara Rosji – Piotra III), dojście do władzy, poprzez długie lata panowania na rosyjskim tronie, aż do chwili śmierci.

Książka jest zapisem niezwykle brutalnych praw rządzących rosyjskim dworem w czasie panowania Katarzyny Wielkiej. Tylko koneksje rodzinne, korupcja i szpiegowanie innych w zamian za ,,drobne” upominki, pozwalały na oglądanie oblicza carycy i dawały możliwość ,,załatwienia” sprawy.

Na kartach książki są również zawarte prywatne przemyślenia carycy dotyczące jej syna Pawła, synowych, ukochanych wnuków, ciągle obolałych nóg i  nadwornych lekarzy, towarzyszących jej psów oraz dąsów i humorów coraz młodszych  kochanków.

Z „Cesarzowej nocy” wyłania się wizerunek kobiety budzącej respekt, szacunek, ale i strach, silnej, zdecydowanej, panującej nad swoimi uczuciami, dla której zawsze najważniejsza była Rosja. Kobiety, która w swoim postępowaniu kierowała się rozumem. Katarzyna Wielka była nie tylko potężną władczynią, ale i normalną kobietą, która poszukiwała miłości i zrozumienia w męskich ramionach. Pomimo wielkiej władzy, bogactw i osiąganych celów czuła się osamotniona w swoim życiu.

Z największą przyjemnością przeczytałam powieść Ewy Stachniak „Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej”. Polecam ją nie tylko pasjonatom historii. Warto!

Bożena Pikula

DKK w Modliborzycach,