Jarosław Molenda w książce ,,Polki przeklęte?” przedstawia sylwetki siedmiu kobiet. Kobiety te dzieli bardzo wiele. Osobowość i pochodzenie, status społeczny
i spojrzenie na świat, a nawet odległe dekady. Jedno co je łączy-to tragiczna śmierć, to towarzyszące im przez młode życie fatum, to niespełnione marzenia i zawiedzione nadzieje.
Mnie najbardziej poruszył los Janiny Lewandowskiej i Wiery Gran.

Janina Lewandowska była oficerem polskiego lotnictwa i jako jedyna kobieta poniosła śmierć w Katyniu. Zginęła jak wszyscy, od strzału w tył głowy. Jej tragiczny los
i dramat tysięcy polskich oficerów stał się symbolem
polskiej ,,Golgoty Wschodu”.

Wiera Gran dożyła sędziwego wieku w Paryżu. Ta znakomita żydowska aktorka doznała wielu upokorzeń w życiu, mieszkała i pracowała w warszawskim getcie, a po wojnie została oskarżona o kolaborację z gestapo, izolowana przez artystyczny świat oraz otaczających ją ludzi.

Natomiast najtragiczniejszy rozdział dotyczy krótkiego życia Danuty Siedzikówny ,,Inki”- sanitariuszki leśnego oddziału, która została rozstrzelana w wieku 18 lat. ,,Inka” jest jednym z ,,Żołnierzy Wyklętych”.

,,Polki przeklęte?” Jarosława Molendy to bardzo interesująca książka poświęcona kobietom, które pozostawiły swój ślad w historii Polski XX wieku. Wywołuje ona niesamowite emocje. Niektóre fragmenty trzeba czytać po kilka razy, aby ogarnąć tragizm osoby i sytuacji.

I tak nie zawsze się to udaje. Obok losu tych kobiet nie można przejść obojętnie, nie można o nich zapomnieć. ,,Polki Przeklęte?” to książka, która oprócz tragicznego losu 7 kobiet ukazuje niełatwe dzieje polskiej historii na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Gorąco polecam! Warto! Warto! Warto!

Bożena Pikula

DKK dla dorosłych

Modliborzyce, woj. lubelskie