Uparte serce. Biografia Poświatowskiej Kaliny Błażejowskiej, W krainie czarówSylwii Chutnik, Beksińscy. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej, Księgi JakuboweOlgi Tokarczuk i Angole Ewy Winnickiej – oto pięć książek, które znalazły się w finale czwartej edycji nagrody literackiej Gryfia. Nominacje zostały ogłoszone 18 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Nazwisko laureatki poznamy 20 czerwca.

Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia przyznaje „Kurier Szczeciński” polskiej pisarce za najlepszą książkę wydaną w roku ubiegłym. Wynosi ona 50 tysięcy złotych. Laureatkę wybiera jury powołane na dwuletnią kadencję. W tym roku w jego skład wchodzili: dziennikarka i wydawczyni Joanna Laprus-Mikulska, literaturoznawca Robert Cieślak, prozaik i poeta Artur Daniel Liskowacki oraz poeta, dziennikarz i krytyk literacki Konrad Wojtyła.

Pierwszą laureatką nagrody w 2012 roku była Magdalena Tulli, uhonorowana za książkę Włoskie szpilki. W 2013 roku nagrodą odebrała Zyta Oryszyn za książkę Ocalenie Atlantydy. W ubiegłym roku Gryfia przypadła Małgorzacie Rejmer za tom reportaży Bukareszt. Kurz i krew.