„Kochana moja. Rozmowa przez ocean” Małgorzaty Kalicińskiej to ciepła, chwilami nostalgiczna i refleksyjna rozmowa dwóch kobiet – matki i córki. Rozmowa za pomocą poczty elektronicznej. Kobiety te mieszkają daleko od siebie, mama w Polsce a córka w Australii. Obydwie mają wokół siebie kochających mężczyzn i grono przyjaciół, nieco odmienne spojrzenia na świat, ale tylko między sobą rozmawiają szczerze i na każdy temat, o wszystkim.

Są tu rozmowy o miłości i rodzinie, o wspomnieniach z dzieciństwa, o tolerancji, o dekalogu wartości życiowych. W każdej rozmowie pojawiają się także przepisy na proste potrawy za którymi tęskni córka.

Wiele miejsca zajmują rozmowy o wychowaniu dzieci w rodzinie pełnej miłości, poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Rodzina i dom to coś niezwykle trwałego i zwyczajnego, tak bardzo serdecznego i przyjaznego, bo Dom to nie lokal, to ludzie.

Z „rozmów przez ocean” możemy dowiedzieć się o codziennym życiu i zwyczajach panujących w Australii. Poznajemy też zainteresowania kobiet kulturą i sztuką, w tym filmem i literaturą.

Trudno w kilku słowach zamknąć treść wszystkich rozmów między kobietami, które mimo tęsknoty i rozłąki mają zawsze wiele „do odgrzebania”. Ich bardzo bliskie relacje cechuje wrażliwość, serdeczność i ciepło.

Warto tę książkę przeczytać, bo opowiada ona o życiu w wielu jego wymiarach i pobudza do refleksji.

Regina Gil

DKK dla dorosłych