Akcja powieści rozgrywa się w XIX wiecznej Anglii. Tytułowa bohaterka książki Jane Austen to 21-letnia dziewczyna o niezwykłej urodzie, uroku osobistym oraz nieprzeciętnej inteligencji. Pomimo wielu zalet jakie ją cechują, Emma jest również osobą zarozumiałą, apodyktyczną, o wysokim poczuciu własnej wartości. Często narzuca innym swoje zdanie. Sztukę manipulacji ma opanowaną do perfekcji – podejmuje decyzje za swoich bliskich czyniąc to w taki sposób, że każdy poczytuje je za swój własny, niezależny wybór.

Te negatywne cechy często bywają dla Emmy zgubne. Stają się również przyczynami wielu pomyłek, niejasności i niedopowiedzeń, co w efekcie jest konsekwencją bólu i rozczarowania nie jednej osoby. Młoda kobieta żyjąc w przekonaniu, iż posiada niezwykły dar „dopasowywania” par, bawi się w lokalną swatkę. Niestety jej starania przynoszą więcej szkody niż pożytku, a co więcej przesłaniają rodzące się w niej uczucie, które okazuje się być odwzajemnione…

„Emma” to niezwykła powieść przepełniona komizmem sytuacyjnym oraz słownym. Dzięki temu czytanie tej książki jest wielką przyjemnością. Co prawda, momentami bywa również dość przewidywalna, co w konsekwencji może rozczarować czytelnika. Jednak w mojej ogólnej ocenie uważam, że Jane Austen w pięknym stylu oddała charakter ówczesnego miejsca i czasu sprawiając, że każdy mój dzień z „Emmą” zaliczam do miło spędzonych. Natomiast samą bohaterkę pomimo jej przewrotnej osobowości zdecydowanie obdarzam sympatią.

Anna Hapak

DKK dla dorosłych 
    Filia Biblioteczna w Stojeszynie Pierwszym ,woj. lubelskie