„Życie to nieustanna zmiana.

Nic nie jest trwałe
i dane raz na zawsze”.

 Daria to młoda, obdarzona talentem muzycznym i pięknym głosem kobieta. Sześć lat temu rzuciła studia medyczne wybierając karierę muzyczną. Ojciec, znany i ceniony kardiochirurg, nie mógł pogodzić się z wyborem córki i zrywa z nią kontakty. Daria wyprowadza się z domu rozpoczynając życie na własny rachunek. Przez te lata nie odwiedzała rodzinnego domu i nie rozmawiała z ojcem. Jednak myśli o ojcu, tęskni za nim, boli ją brak wsparcia i zainteresowania z jego strony. Wspomina dom rodzinny, w którym doznawała wiele miłości i ciepła. I nagle los jej to wszystko odebrał i musiała budować swój świat na nowo. Przecież nie zrobiła nic złego, chciała tylko żyć po swojemu.

Największa radość sprawiają jej potajemne spotkania z matką. Matka chciała dla córki szczęścia. Gdy dostrzegła, że muzyka jest jej powołaniem i może dać jej szczęście zaakceptowała taką decyzję. Słuszność wyboru kariery piosenkarskiej potwierdziła fakt zdobycia przez Darię I nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Ojciec jednak był nieprzejednany. Daria wbrew woli ojca dąży do celu i oddaje się w pełni swojej wielkiej miłości jaką jest muzyka. Na swojej drodze spotyka wspaniałych przyjaciół, jej talent zostaje doceniony a to, co robi daje jej dużą satysfakcję. Ma obok siebie mamę, oddaną jej bez reszty, kochającą i wyrozumiałą.

Nagle pewnego dnia dostaje od ojca telefon z tragiczną wiadomością – matka jest chora na białaczkę. Od tej pory zaczyna się nowy etap w życiu Darii. Wraca do domu i razem z ojcem rozpoczynają trudną walkę z chorobą matki, wspólnie wspierają ją w zmaganiach z nowotworem. Decyduje się zostać dawcą szpiku kostnego, aby ratować ukochaną osobę. I wtedy odkrywa tajemnicę rodzinną, która jest dla niej wielkim ciosem i znów burzy jej dotychczasowy świat. Rodzice zataili przed nią ważne informacje, niby w trosce o jej spokój i bezpieczeństwo. Był to wielki błąd rodziców, którzy nie zdawali sobie sprawy, że najgorsza prawda jest mniej bolesna niż najlepsze kłamstwo. Daria nie może zrozumieć, dlaczego przez lata była okłamywana przez najbliższych. Dąży do poznania prawdy swoim pochodzeniu i losach jej biologicznej matki.

Powieść „Lustro czasu” to powieść nostalgiczna i refleksyjna. Wywołuje wiele emocji i zmusza do zastanowienia się nad sensem życia i sztuce przebaczenia. Jakże ważna jest szczerość i prawda w rodzinie oraz rola rodziców w naszym życiu.

Czy Daria przebaczy rodzicom? Jak ułożą się jej relacje z ojcem? Czy poznanie prawdy o swojej tożsamości przyniesie jej ukojenie i da siłę do realizacji swoich planów, marzeń i ambicji zawodowych?

Warto przeczytać tę powieść i poznać odpowiedzi na te pytania dotyczące losów bohaterki.

 

 Regina Gil
DKK dla dorosłych
w Modliborzycach, woj. lubelskie