Laureatem 21. edycji Nagrody Nike został Cezary Łazarewicz – za najlepszą książkę roku jury uznało jego reportaż Żeby nie było śladów (Wydawnictwo Czarne)

To reportaż historyczny, prezentujący jedną z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL – zatłuczenie na śmierć przez milicjantów Grzegorza Przemyka. Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię 19-letniego maturzysty – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm autorytarnej władzy zacierającej ślady zbrodni, niewyobrażalną krzywdę i rodzicielską miłość oraz bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych.

 Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Pisał dla czołowych polskich tytułów prasowych, m.in. „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityki”. Jest autorem zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015). Książka „Żeby nie było śladów” już wcześniej spotkała się z uznaniem i nagrodami.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny Dwanaście srok za ogon.