Losy patrona Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie
Generała Dywizji Mieczysława Smorawińskiego (1893–1940)
 – wydawnictwo pokonferencyjne
 

Wojewódzki Sztab Wojskowy im. gen. dyw. Mieczysława Smorawińskiego w Lublinie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie z przyjemnością anonsują wydawnictwo pokonferencyjne, prezentujące sylwetkę generała dywizji Mieczysława Makarego Smorawińskiego.

Konferencja, zorganizowana 10 grudnia 2020 roku w Bibliotece, pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, miała na celu przybliżenie dziejów Dowództwa Okręgu Korpusu Nr II w Lublinie, a w  szczególności jego ostatniego dowódcy, generała Smorawińskiego, który od 20 października 2020 roku jest patronem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie.

Publikacja, z przedmową płk. Jerzego Flisa oraz tekstami red. Leszka Wiśniewskiego, dr. Janusza Kłapcia oraz dr hab. Anny Łosowskiej, porusza wiele interesujących, nieznanych wątków z biografii generała i w sposób przystępny przybliża jego związki z Lublinem i Lubelszczyzną, przebieg niezwykłej kariery wojskowej oraz tragiczną śmierć w Lesie Katyńskim. Prezentuje generała Mieczysława Smorawińskiego nie tylko jako żołnierza, ale również człowieka, męża i ojca. Wydawnictwo wzbogaca zbiór fotografii, pochodzących w dużej części z archiwum rodziny Smorawińskich.

 

This slideshow requires JavaScript.

Tekst i fot. Katarzyna Stanek
(Dział Naukowo-Wydawniczy WBP)