Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
oraz Dyskusyjny Klub Książki
zapraszają na spotkanie autorskie online

Gościem spotkania będzie Maciej Szupiluk

20 sierpnia (piątek) 2021 r., godz. 13.00
Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku (otwartym) Biblioteki

Spotkanie poprowadzi Patrycja Rytel

Maciej Szupiluk, ur.  w 1981 r.

Poeta-niepoeta
Ma na koncie 4 tomiki poezji: O Jezuniu… (2013 ), Pomniejszenie (2017), Bug & Bóg (2019) i Byłem na waszym miejscu (lipiec 2021). To zbiory wierszy, jednak autor podąża w nich bardziej w kierunku wydźwięku społecznego twórczości niż wielkich poetyckich uniesień. W treściach pojawia się wrażliwość na krzywdę wykluczonych, ale też życzliwie żartobliwa relacja z Bogiem zawarta w miniaturowych utworach Pomniejszenia.  W trzecim tomiku autor nawiązuje do relacji pomiędzy człowiekiem i naturą, której uosobieniem jest rzeka Bug, a Bogiem.  Tomik Byłem na waszym miejscu to jego najnowsza, „miejska” książka, która powstawała osiem lat.

Hardcore’ owiec
Prostota przekazu, ale głębia tematyki, zawarte w wierszach, znajdują kontynuację w działalności w zespole Hardcore’owym  Back to Reality, w którym Maciej jest autorem tekstów i wokalistą. Zespół wydał płyty: „Nic o nas bez nas” (2007), „To nie jest kraj dla słabych ludzi” (2009) i  „Starcie z niedźwiedziem” (2018). Zespół w 2018 r. zawiesił działalność.

Działacz kulturowy
Z wykształcenia kulturoznawca, bibliotekarz, 6 lat pracował w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, gdzie, oprócz edukacji czytelniczo-medialnej, zajmował się swoimi konikami: filmem i muzyką. Prowadził Awanturniczy Klub Filmowy, Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży „Księgołap”. Obecnie jest moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki Dla Dorosłych i pracuje w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Od stycznia 2020 r. pisze artykuły do „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego” Współtwórca filmu dokumentalnego pt. „Wagner 2018” o Ireneuszu Wagnerze, legendzie bialskiego środowiska kulturalnego. Współtworzył też film dokumentalny o malarzu Marku Jędrychu pt. „Taki właśnie jest mój raj”. Scenarzysta i reżyser wizualizacji wierszy poety Henryka J. Kozaka i Grzegorza Szupiluka. Od czerwca 2018 r. jest prezesem Bialskiego Klubu Literackiego „Maksyma”. Współorganizuje Podlaskie Spotkania Literackie.

Spotkanie
Spotkania z poezją Macieja Szupiluka zawsze łączą wszystkie dziedziny jego działalności. Są dialogiem z publicznością, wymianą poglądów o świecie, o miejscu zwykłego człowieka w codzienności. Ale też jego udziale w sztuce, której może być częścią, niezależnie od pozycji społecznej.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy)