Hieronim Łopaciński (30 IX 1860 – 25 VIII 1906)

25 sierpnia 2021 roku przypada 115. rocznica śmierci Hieronima Łopacińskiego, który zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w nieszczęśliwym wypadku, który miał miejsce 24 sierpnia.

W rocznicę śmierci Patrona Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, 25 sierpnia, o godz. 9.00 zostały złożone wieńce i kwiaty na grobie Hieronima Łopacińskiego (cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie, sektor 3a, przy Kaplicy Cmentarnej). 

Wieńce i kwiaty złożyli:

Pan Robert GmitruczukWicewojewoda Lubelski;
w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego – Pani Małgorzata Siewierska-Lodowska – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Pani Dorota Mojak – Inspektor w Departamencie Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędzu Marszałkowskiego w Lublinie;
Pan Tadeusz SławeckiDyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego;
Pan Andrzej Zdunek – Prezes Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego i członkowie Towarzystwa: Państwo Krystyna i Kazimierz Głowniakowie.

Fot. Dorota Mościbrodzka 


Informacja w Radio Lublin

Panorama Lubelska TVP Lublin

Panorama Lubelska -TVP Lublin_2

Panorama Lubelska – TVP Lublin_3

„To nas dotyczy” TVP Lublin – wywiad Tadeusza Sławeckiego – Dyrektora WBP

Urząd Wojewódzki w Lublinie – fotorelacja z uroczystości

Radio Lublin – fotorelacja z uroczystości

„Kurier Lubelski” – fotorelacja z uroczystości


Przypominamy, że eksponujemy w  Bibliotece rocznicową wystawę poświęconą Patronowi naszej instytucji. Jest czynna w godzinach pracy Biblioteki i dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych do 30 września br.

Informacji dodatkowych (m.in. dotyczących możliwości zwiedzania i oprowadzania grup zorganizowanych) udzielają kuratorki wystawy  pod numerami telefonów:
81-528–74–17,
81-528–74–28
lub poprzez pocztę elektroniczną: informatorium@wbp.lublin.pl

Zapraszamy!

Wystawa o Hieronimie Łopacińskim …jak dobrze być po kartach przeszłości – wędrowcem!” Wspomnienie o Hieronimie Łopacińskim – zaproszenie

Przygotowana została także wersja wirtualna tejże wystawy:

Wystawa wirtualna o Hieronimie Łopacińskim …jak dobrze być po kartach przeszłości – wędrowcem!” Wspomnienie o Hieronimie Łopacińskim