Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
oraz Dyskusyjny Klub Książki
zapraszają na spotkanie autorskie 

Gościem spotkania będzie Błażej Torański

współautor książki „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2020

22 września (środa) 2021 r., godz. 17.00, Galeria WBP
Spotkanie – organizowane w reżimie sanitarnym (maseczki, ograniczona liczba miejsc) –
będzie również transmitowane na Facebooku (otwartym) Biblioteki

Rozmowę poprowadzi Ewa Hadrian

 

Błażej Torański – dziennikarz, publicysta, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego; działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in we „Wprost”, w „Prawie i Życiu”, „Rzeczpospolitej”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach „Do Rzeczy” i „Odry”. Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze „Knebel”. „Cenzura w PRL-u” (Zona Zero, 2016) i współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki „Fabrykanci”. „Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców” (Zona Zero, 2016).

 

„Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” to przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski. Obóz przy ulicy Przemysłowej – obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i „wychowywano” morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.
Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę.
Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed komendantem.
Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze.
Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu – katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie.
„Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” to opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.

 

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM (Polski Język Migowy)