Logo DKK

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

oraz Dyskusyjny Klub Książki zapraszają na spotkanie autorskie online

Jerzy Wlazło. Fot. Anna Wlazło
Jerzy Wlazło
Fot. Anna Wlazło

Gościem spotkania będzie Jerzy A. Wlazło, 
autor książki Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach 
(2021, współautor: Katarzyna Rij)

Okładka ksiązki
Okładka książki

Porozmawiamy również o książce Głupi Funio oraz innych, wcześniejszych książkach Autora

Okładka książki
Audiobook Głupi Funio

Zapraszamy!

17 grudnia (piątek) 2021 r. o godz. 13.00

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku (otwartym) Biblioteki

Rozmowę z Autorem poprowadzi Ewa Hadrian

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

Piktogram PJM
Logo Polskiego Języka Migowego (PJM)

Jerzy A. Wlazło – dziennikarz prasowy i radiowy.  Autor powieści i monografii: Kot Syjonu (2011), Na wczoraj (2013), Kondukt umarłych (2014), Pęknięte miasto. Biesłan (2014, współautor: Zbigniew Pawlak), Chłopak z Katynia (2018), Głupi Funio (2018), Smak czystej wody (2019, współautor: Anna Wlazły), Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach (2021, współautor: Katarzyna Rij). W 2011 roku nominowany do międzynarodowej nagrody Angelusa. 

Jerzy A. Wlazło powraca do naszej Biblioteki. 23 kwietnia 2015 roku, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyło się spotkanie z autorem książki Pęknięte miasto. Biesłan (Kraków, Wydawnictwo Znak, 2014).

Spotkanie w WBP w 2015 roku


Notka wydawnicza:

Lubomira Tomaszewskiego (1923–2018) znamy w Polsce przede wszystkim z porcelanowych figurek, które projektował dla fabryki w Ćmielowie. Eleganckie i lekkie, zdobiły polskie mieszkania już w latach 50. i 60., są produkowane do dzisiaj i wciąż nie wychodzą z mody. Podobny status mają unikalne w skali światowej serwisy do kawy Ina oraz Dorota. 
Mniej znane są natomiast losy i twórczość Tomaszewskiego po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1966 roku. Praca wykładowcy na uczelni artystycznej w Bridgeport dała mu swobodę tworzenia. Za oceanem malował obrazy ogniem i dymem, ale największą sławę przyniosły mu rzeźby w kamieniu, drewnie i metalu. Zdobył w Stanach miano „rzeźbiarza ruchu”. 
Na artystyczne wybory Tomaszewskiego cień położyła rodzinna tragedia – w tej książce linia życia i linia sztuki połączyły się w pasjonującą opowieść.


Zdjęcie: Serwis Dorota, proj. Lubomir Tomaszewski, 1961, porcelana, malowanie natryskowe i ręczne, fot. Muzeum Narodowe w Kielcach Porcelana polska po II wojnie światowej