Do Zespołu Domowego Narodowego Czytania dołączył Mariusz. Dołączył w dniu szczególnym. 6 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla przyczynienia się do realizacji celów ONZ na rzecz rozwoju i pokoju. Data wybrana na dzień obchodów – 6 kwietnia – upamiętnia otwarcie w 1896 roku w greckich Atenach pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej.

Epidemia, która zamknęła ludzi w domach, zmieniła wszystko, nawet nasz prywatny i publiczny sport. Zatem dziś o sporcie – tylko w wersji czytanej, ale z nadzieją na szybki powrót do normalności, także w sporcie.

Zawieszenie rozgrywek ligowych w piłce nożnej, przedwczesne zakończenia sezonów w innych dyscyplinach, odwołany Wimbledon (co dalej z tenisowym Wielkim Szlemem?), zawieszenie meczów amerykańskiej, zawodowej ligi koszykówki NBA, i w końcu, konieczność przełożenia na przyszły rok EURO 2020 w piłce nożnej
i letniej Olimpiady w Tokio. Epidemia koronawirusa zmusiła świat sportu do powiedzenia – stop. Na jak długo? Tego nie wie nikt. Ja, jako kibic, mam nadzieję, że szybko wrócimy na stadiony.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju. Co więc robić, kiedy sportu nie można oglądać, ani uprawiać? Można o nim czytać, siedząc wygodnie w fotelu.


Jim White, Manchester United. Diabelska biografia, tłumaczenie Radosław Chmiel, Bartosz Sałbut, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2017

Na początek biografia – diabelska biografia. Historia jednego z największych, najbogatszych, najbardziej znanych i utytułowanych klubów piłkarskich na świecie –Manchesteru United.

Jim White zabiera nas do roku 1878, do XIX-wiecznego, industrialnego Manchesteru, gdzie narodziła się europejska potęga futbolowa i prowadzi przez jej ponad stuletnią historię. Bohaterami książki są oczywiście trenerzy i piłkarze – legendy Man United: sir Matt Busby, sir Alex Ferguson, sir Bobby Charlton, George Best, Bryan Robson, Eric Cantona, Ryan Giggs, David Beckham, Cristiano Ronaldo i wielu, wielu innych. Czytamy o wzlotach i upadkach klubu, o latach glorii i chwały oraz o tych, o których każdy piłkarz, trener i kibic chciałby zapomnieć. Ze smutkiem wspominamy katastrofę w Monachium z 1958 roku, w której zginęło 8 zawodników legendarnej drużyny Matta Busby’ego, ale też wspólnie z fanatycznymi kibicami ze Stretford End (zachodnia trybuna stadionu Old Trrafford) śpiewamy „Glory, Glory Man United” po zwycięstwach z Manchesterem City w derbach miasta. Ta książka to pozycja obowiązkowa i absolutny „must have’ na półce prawdziwego fana Czerwonych Diabłów.

Old Trafford (fot. Mariusz Olejarczyk)

Tomasz Zimoch, Anna Bogusz, Mówi Tomasz Zimoch – Panie… kończ Pan ten mecz, Wydawnicwto Fabuła Fraza, Warszawa 2018

Kolejna propozycja do uprawiania sportu w domowych pieleszach to czytanie książki –wywiadu z legendą polskiego dziennikarstwa i komentarza sportowego. Mówi do Państwa Tomasz Zimoch.

Panie Turek! Niech pan kończy to spotkanie!”, „Mecze bez goli to jak bar
z pustą butelką whisky”, „Siebie nazywasz kaktusem, bo potrafisz ukłuć, ale kaktus potrafi i pięknie kwitnąć! Studiowałem godzinami o rodzinie kaktusów echinocactus cinnabarinus, ich kwiat kwitnie tak pięknie jak ty dzisiaj na trasie!” (do Justyny Kowalczyk). Teksty te znają chyba wszyscy kibice. Przeszły już do klasyki polskiego dziennikarstwa. Tak kwiecistego komentarza, pełnego nieoczekiwanych, często niesamowicie zabawnych porównań, który przez lata płynął do nas z ust Tomasza Zimocha, możemy nie usłyszeć już nigdy.

W rozmowie z Anną Bogusz Tomasz Zimoch opowiada m.in. o kulisach zwolnienia z Polskiego Radia tuż przed Igrzyskami w Rio, o trudnościach w pracy komentatora sportowego, o przygodach, które spotkały go w czasie zawodowych podróży. Książka pełna jest anegdot o sportowcach, politykach i kolegach z branży.
Z Tomaszem Zimochem gościmy na stadionach piłkarskich, na arenach i w wioskach olimpijskich, na skoczniach i trasach narciarskich, w hotelach i budkach komentatorskich.. Jeżeli kochacie sport i chcecie się pośmiać, nie możecie pominąć tej pozycji. Pan Tomasz gościł z książką w naszej Bibliotece, w czasie
IV Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w 2018 r. Było super!

Spotkanie z Tomaszem Zimochem w WBP. Prowadzenie: Mariusz Olejarczyk i Dominik Smagała (fot. Dorota Mościbrodzka)

Otylia Jędrzejczak, Paweł Hochstim, Paweł Skraba, Otylia. Moja historia, Wydawnictwo Sine Qua Non, Kraków 2019

Przeradza się w motyla, zaczyna frunąć. Otylia Jędrzejczak jest wielkim, pięknym polskim motylem. Jest delfinem!” – tym komentarzem Tomasza Zimocha
z Igrzysk w Atenach w 2004 roku zapraszam do lektury ostatniejtej książki.

Jest to pierwsza biografia naszej złotej królowej pływalni i … nic więcej na temat tej książki już Wam, drodzy czytelnicy, nie powiem. Mam nadzieję, że pani Otylia zrobi to w naszej Bibliotece osobiście, jeszcze w tym roku, bo przyjęła już nasze zaproszenie.

Mariusz Olejarczyk – Dział Udostępniania