Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”, nową, cykliczną formę spotkań online z Czytelnikami i Sympatykami WBP. Spotykamy się w lipcu i sierpniu w środy w godzinach 9.00-10.00. Spotkania przygotowują pracownicy Biblioteki, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. W trakcie godzinnego przedsięwzięcia zapraszamy na zajęcia dla dzieci, kącik dla seniora, rozmowy z ludźmi różnych zawodów i profesji, prezentujemy także nowości książkowe, opowiemy o historii i współczesności Biblioteki.

W czasie 1, pilotażowego odcinka  (emitowanego w środę 1 lipca 2020), rozmawialiśmy o tym, jak radzą sobie muzycy w czasie pandemii; gościem specjalnym programu był klarnecista Andrzej Mazur (solista Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, założyciel Lubelskiego Tria Stroikowego, Lubelskiej Filharmonii Kameralnej oraz zespołów Old Jazz Players i Traditional Jazz Revival; wieloletni członek Kapeli Zespołu Tańca Ludowego UMCS). O tym,  jakie książki cieszyły się największą popularnością po otwarciu Biblioteki, kiedy to rozdzielił nas – pracowników i czytelników – lockdown, opowiedziała Lidia Głębicka (kierująca Działem Udostępniania WBP). Magdalena Morek i Joanna Żelazowska (z Oddziału dla Dzieci WBP) przygotowały „odjazdowy” program dla dzieci. Cykl spotkań online „Poranek u Hieronima” otworzył Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, a program prowadziła Ewa Hadrian (kierująca Działem Informacji i Promocji WBP). Program przygotowali pracownicy WBP: (Lidia Głębicka, Ewa Hadrian, Marek Janik, Magdalena Morek, Dorota Mościbrodzka, Marek Semeniuk, Joanna Żelazowska; współpraca: Mariusz Olejarczyk, Michał Stanek, Jacek Wałdowski).

 

„Poranek u Hieronima” – część 2 – 8 (środa) lipca 2020 r., godz. 9.00-10.00

W programie:

  • Gość u Hieronima: Po co komu psychologia – z Agnieszką Jaworską, psychologiem
    i psychoterapeutą rozmawia Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP)

Agnieszka Jaworska – psycholog, psychoterapeuta, na co dzień pracuje z osobami dorosłymi i nastolatkami. Doświadczenie zawodowe zdobywa w placówkach oświatowych i placówkach ochrony zdrowia psychicznego. Rowerzystka ze słabością do kakao i lodów miętowo-czekoladowych. Hasło życiowe, któremu jest wierna i które ją prowadzi to: tu i teraz.

  • Seniorzy u Hieronima: Teatr Starszych Pań i Panów – z Michałem Zgietem, aktorem
    i reżyserem rozmawia Dorota Mościbrodzka (Dział Informacji i Promocji WBP)

Michał Zgiet – aktor teatralny, od lat prowadzący warsztaty teatralne dla seniorów i realizujący spektakle teatralne z udziałem seniorów.

  • Panorama agend Biblioteki: Księgarnia „U Hieronima” i jej autorzy – z przyrodnikiem
    i grafikiem Zbigniewem Jóźwikiem rozmawia Katarzyna Wołoszyn (kierownik Księgarni „U Hieronima”)

Zbigniew Jóźwik doktor nauk przyrodniczych z zakresu fizjologii roślin, przyrodnik, polarnik, artysta grafik, bibliofil, twórca i kolekcjoner ekslibrisów. W latach 1962-2003 związany zawodowo z Zakładem Fizjologii Roślin na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie. Uczestnik sześciu wypraw polarnych na Spitsbergen. Wiceprezes Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki. Kawaler Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem, członek Kapituły tegoż Orderu. Uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autor m.in. kilkuset grafik. W roku 2018 nakładem Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego wydano – w nakładzie 500 egzemplarzy – „Madonny” Zbigniewa Jóźwika, tekę zawierającą 61 wizerunków Matki Bożej z linorytniczego cyklu lubelskiego artysty grafika, a w roku 2020 –  również nakładem Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego –  wydano album „Krzyże”, pomieszczający, podobnie jak w przypadku „Madonn” grafiki Zbigniewa Jóźwika i teksty poetyckie Sergiusza Riabinina.

  • Dzieci u Hieronima: „Przystanek Zamość” – wakacyjny kącik lekturowy i zabawowy dla najmłodszych realizują Magdalena Morek i Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

 

„Poranek U Hieronima” jest udostępniany  na naszym bibliotecznym Facebooku i stronie www.wbp.lublin.pl. Zapraszamy do udziału, zadawania pytań,  czekamy na Państwa obecność, mile widziane są lajki oraz wszelkie wiadomości, dzięki którym czujemy wspólnotę z naszymi czytelnikami! Zapraszamy na www.wbp.lublin.pl i Facebooka WBP (otwarty, dostępny dla wszystkich!).