27 listopada 2020 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Patronów Roku 2021. W tym zaszczytnym gronie znalazł się Kardynał Stefan Wyszyński. 12 września 2021, w czasie uroczystej Mszy św., Kardynał Stefan Wyszyński został beatyfikowany i włączony w poczet Błogosławionych Kościoła Katolickiego. 

Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński – 3 VIII 2021 roku obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia (1901-1981),  zaś 28 V wspominaliśmy Kardynała w 40. rocznicę jego śmierci.

W uchwale sejmowej z dnia 27 listopada 2021 roku czytamy: „Wielki Polak, święty Jan Paweł II powiedział do kard. Stefana Wyszyńskiego tuż po swoim wyborze: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka (…) gdyby nie było Twojej wiary niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem. Nie da się precyzyjniej oddać zasług i określić roli, jaką odegrał w tamtych latach Prymas Stefan Wyszyński dla Polski i Kościoła. Wraz z Janem Pawłem II byli wielkimi nauczycielami narodu i wspierali Polaków w najtrudniejszych chwilach historii naszej Ojczyzny. W uchwale zwrócono uwagę, że kardynał Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. W tekście przypomniano, że kardynał Wyszyński podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą własnością. „Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej” – napisano w dokumencie.


Pamiętajmy, iż w czasie II wojny światowej, od 1 sierpnia 1940 roku do 1 września roku 1941 ksiądz Stefan Wyszyński przebywał w Kozłówce

O pobycie księdza Stefana Wyszyńskiego w Kozłówce podczas wojny

Po wojnie ksiądz Stefan Wyszyński 4 marca 1946 został prekonizowany przez papieża Piusa XII biskupem diecezjalnym diecezji lubelskiej. Święcenia biskupie otrzymał 12 maja na Jasnej Górze z rąk kard. Augusta Hlonda, ówczesnego prymasa Polski.  W dniach 22–24 maja 1946 po raz pierwszy uczestniczył w obradach Konferencji Episkopatu Polski jako najmłodszy członek tego gremium. Uroczysty ingres biskupi Stefana Wyszyńskiego w Lublinie miał miejsce odbył się 26 maja 1946. Objął również funkcję Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w latach 1947–1948 prowadził wykłady na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych. Jako biskup lubelski wznowił w 1946 roku działalność Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, założył także Związek „Caritas”.

Zgodnie z prośbą i wolą prymasa Polski Augusta Hlonda (1881-1948) – skierowaną przedśmiertnie do papieża Piusa XII – o mianowanie swoim następcą biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego, 12 listopada 1948 papież Pius XII na konsystorzu w Rzymie mianował biskupa Stefana Wyszyńskiego arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym Prymasem Polski, Bulla nominacyjna Prymasa Tysiąclecia została podpisana przez papieża 16 listopada, a ingres w Gnieźnie odbył się 2 lutego 1949  roku


Wraz z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim do grona Błogosławionych Kościoła Katolickiego dołączyła  Matka Elżbieta Róża Czacka, Założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach.  

Matka Elżbieta Róża Czacka

Beatyfikacja Matki Elżbiety Czackiej