Zapraszamy na wystawę
„(Nie)zwyczajne – kobiety na fotografiach ze zbiorów
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”
AutorskaGaleriaHol

Daria Trafankowska / fot. Ryszard Gołębiowski, 1976 r.

Wystawa „(Nie)zwyczajne…” stanowi kontynuację ekspozycji „Dzieci w obiektywie…” oraz „(Nie)zwyczajni…” prezentowanych w Autorskiej Galerii Hol w 2014 i 2019 r. Trzecia z cyklu fotoopowieść tym razem przedstawia kobiety uwiecznione na zdjęciach, znajdujących się w Dziale Zbiorów Specjalnych WBP w Lublinie (w kolekcjach fotografii i rękopisów).

Ekspozycja składa się z 229 obiektów, wśród których najliczniej reprezentowane są zdjęcia portretowe, reportażowe i rodzinne. Najstarsze zostały wykonane w ostatnim ćwierćwieczu XIX w., najnowsze natomiast w 2022 r.

Wśród obiektów eksponowanych w gablotach szczególne miejsce zajmuje album z podobiznami bibliotekarek, które pracowały w naszej książnicy w trudnym okresie okupacji hitlerowskiej. Z tego czasu pochodzą także portrety Anny Rosenberg wykonane przez Mieczysława Abrama Rotblita. Są one bardzo cenne, ponieważ z dorobku artystycznego tego lubelskiego fotografa do naszych czasów zachowało się niewiele. W gablotach pięknie prezentują się także zdjęcia z rodzinnych albumów Dalmaczyńskich, Pyzikowskich, Rytlów i Ziółkowskich oraz fotografie z atelier Teresy Mazur, które działało w Lublinie od roku 1968.

Wśród obiektów umieszczonych w fotoramach wyróżniają się z kolei prace Ryszarda Gołębiowskiego, który sportretował aktorkę Darię Trafankowską oraz Jana Magierskiego, który uchwycił w obiektywie mieszkańców wsi Ciechanki k. Łęcznej. Nie sposób przejść także obojętnie obok nostalgicznych zdjęć Jacentego Drozda („Leśna Ewa”, „Kresowianka z Budynina”). Niewątpliwie uwagę przykuwają również prace znanych fotoreporterów: Cezarego Krupy, Elizy Kwaśniewskiej, Jana Trembeckiego czy Adama Trochimiuka oraz Janusza Cyfrowicza, społecznika z Kamionki.

AutorskaGaleriaHol
ul. Gabriela Narutowicza 4
8 marca – 23 kwietnia 2024 r.

Wystawa czynna w godzinach pracy Biblioteki.
Wstęp wolny. Zapraszamy!

Eskpozycję przygotowały: Anna Oleszek i Katarzyna Podkowińska (Dział Zbiorów Specjalnych)

Piękna i monstera / fot. Stanisław Morszczyzna, Wola Rudzka k. Opola Lubelskiego [po 1908 r.]

Anna Rosenberg / fot. Mieczysław Abram Rotblit, Lublin 1940 r.

Kresowianka z Budynina / fot. Jacenty Drozd, [lata 80. XX w.]

Do starej studni po dobrą wodę / fot. Janusz Cyfrowicz, Tokary 1973 r.