Instytut Witkacego

oraz

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Zapraszają na spotkanie

Witkacy. Drapieżny umysł

15 maja (środa) 2024, godz. 17.00

Galeria Biblioteki

Spotkanie rozpocznie projekcja filmów
 „Anioł i Syn. Witkiewiczowie w Zakopanem i na Litwie”
(realizacja i montaż: Grzegorz Rogala, współpraca realizatorska i scenariusz: Stefan Okołowicz,
producent: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, 2018, 25 min)

„Miazmat” (animacja, scenariusz i reżyseria: Klaudiusz Wesołowski, producent: Platige Image, 2018, 4 min)

Członkowie Instytutu Witkacego zaprezentują książkę Witkacy. Drapieżny umysł
oraz najnowsze numery czasopisma „Witkacy!”

Rozmówcy: Krzysztof Dubiński, Tomasz Pawlak, Marek Średniawa

Spotkanie poprowadzi: Dorota Niedziałkowska


U nas ciekawy jest Witkiewicz. Umysł drapieżny – pisał w 1947 r. w Traktacie moralnym Czesław Miłosz. Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939) był jednym z najbardziej wszechstronnych polskich artystów. Cytat z wiersza noblisty posłużył jako tytuł książki zbiorowej, która szeroko prezentuje biografię oraz wszystkie obszary aktywności twórczej Witkacego: malarstwo i rysunek, fotografię, teatr, literaturę, filozofię, publicystykę, epistolografię. Omawia także recepcję zagraniczną oraz współczesne inspiracje jego dziełem w Polsce i na świecie.
Witkacy. Drapieżny umysł, red. P. Pawlak, M. Średniawa, II wyd., Warszawa 2023, ss. 512.
Witkacy. Drapieżny umysł – wydanie drugie zmienione

Od 2016 r. ukazuje się naukowo-artystyczny półrocznik „Witkacy!”, poświęcony twórczości i osobie patrona, jego epoce, a także oryginalnym zjawiskom w świecie nauki, sztuki i kultury.

Założony w 2015 r. Instytut Witkacego skupia czołowych polskich witkacologów i witkacofilów. Celem fundacji jest popularyzacja twórczości literackiej, artystycznej i filozoficznej patrona; upowszechnianie dorobku naukowego, wiedzy o życiu, rodzinie i otoczeniu Stanisława Ignacego Witkiewicza. To także prowadzenie badań naukowych, organizacja wydarzeń, seminariów, konferencji, wystaw, pokazów, również w wymiarze cyfrowym.

https://witkacy.eu/wp/redakcja-pisma-witkacy

___

Krzysztof Dubiński – dziennikarz i pisarz. Autor kilkunastu książek i opracowań dotyczących najnowszej historii Polski. Interesuje się wojskową biografią Witkiewicza. Wydał Wojnę Witkacego, czyli kumboła w galifetach (2015). W Appendiksie do Kroniki życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (2017) wydrukowano jego opis losów Witkacego w Lejbgwardii Pawłowskiego Pułku. Członek redakcji „Witkacego!”. Najchętniej tropi wciąż jeszcze istniejące białe plamy w biografii Witkiewicza.

Tomasz Pawlak – absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich na UW. Jeden z fundatorów Instytutu Witkacego, od początku w redakcji pisma „Witkacy!”, edytor korespondencji Witkacego w ramach edycji jego Dzieł zebranych. Współtworzył Kronikę życia i twórczości (2017) oraz Bibliografię Stanisława Ignacego Witkiewicza (2020, za lata 1944–1979). Autor licznych artykułów poświęconych biografii Witkacego (ostatnio w książce Witkacy. Drapieżny umysł), a także nieformalnego cyklu „Kartka z kalendarza” na profilu FB pisma i instytutu.

Marek Średniawa – pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Autor publikacji o współczesnych inspiracjach twórczością Witkacego oraz jego relacjach ze sztuką nowoczesną. Redaktor i współautor książki Witkacy. Drapieżny umysł. Wspólnie z Natalią Kruszyną kurator wystawy i autor katalogu Witkacy + inspiracje w Muzeum Historii Katowic (2022/2023). Inicjator i pomysłodawca (wspólnie z Małgorzatą Sady) polsko-angielskiej bibliofilskiej edycji dramatu Gyubal Wahazar (2017). Współorganizator międzynarodowych konferencji o Witkacym, sympozjum tłumaczy jego literatury. Współfundator i członek zarządu Instytutu Witkacego oraz redakcji „Witkacego!”.

Dorota Niedziałkowska – historyczka sztuki i polonistka. Autorka Eksperymentu symultanicznego w pisarstwie Stanisława Czycza (2018), edytorka prozy i poezji Stanisława Czycza oraz prozy Kazimierza Kummera. W latach 2007–2019 wykładała na specjalizacji edytorskiej na polonistyce, potem na edytorstwie KUL. Pracuje w Dziale Wystaw i Wydawnictw Państwowego Muzeum na Majdanku. Badaczka plastycznej twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. I sekretarz, redaktorka i korektorka „Witkacego!”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich