Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Recital muzyki polskiej w 157. rocznicę śmierci Karola Lipińskiego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
oraz
Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego
serdecznie zapraszają na

Recital muzyki polskiej
W
 157. rocznicę śmierci Karola Lipińskiego

11 grudnia 2018 r., godz. 17.00
Galeria Biblioteki
Lublin, ul. Narutowicza 4

Wystąpią laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych:

Zuzanna Budzyńska — skrzypce
Szymon Ogryzek — fortepian
Teresa Księska-Falger — słowo o muzyce

Program:
Karol Lipiński – Polonez A-dur op. 9 nr 1
Henryk Wieniawski – Legenda op. 17
Henryk Wieniawski – Kujawiak a-moll
Karol Lipiński – Polonez e-moll op. 9 nr 2
Emil Młynarski – Polonez D-dur op. 4
Karol Lipiński – Polonez D-dur op. 9 nr 3
Henryk Wieniawski – Obertas op. 19 nr 1

Po koncercie zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej Karolowi Lipińskiemu
MAESTRO DEI MAESTRI
ze zbiorów Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego i Biblioteki Narodowej

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Zuzanna BudzyńskaZuzanna Małgorzata Budzyńska (ur. 11.09.1997 w Radzyniu Podlaskim) w 2016 ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. A. Gębskiego i D. Smolarskiego, z ogólną średnią ocen 5.86, w tym 6.0 z przedmiotów muzycznych oraz ocenami celującymi z obu egzaminów dyplomowych. Obecnie jest studentką III roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego i Agaty Szymczewskiej oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Równolegle studiuje na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie koncertowej skrzypiec prof. Edwarda Zienkowskiego, w ramach prestiżowego programu Erasmus+.
Jest laureatką wielu konkursów, zarówno solowych, jak i kameralnych, m.in.: Antonio Vivaldi International Competition Vienna w Wiedniu (II nagroda oraz „Klassik Preis – Outstanding Performance Award” za najlepsze wykonanie utworu klasycznego w 2018), International eMuse Competition w Atenach (I nagroda w 2018), XVII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego w Warszawie (I nagroda w 2017), I Ogólnopolskiego Konkursu „Talenty Skrzypcowe” w Poznaniu (I nagroda w 2017), III Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. T. Paciorkiewicza w Sierpcu (I nagroda w 2015), Międzynarodowego Turnieju Kameralnego w trzech odsłonach w Bydgoszczy (II nagroda i Tytuł Wicemistrza w 2018, II nagroda w 2017, I nagroda w 2015), Warszawskiego Forum Muzyki Kameralnej w Warszawie (II nagroda i nagroda specjalna w 2015), Ogólnopolskich Przesłuchań CEA Zespołów Kameralnych w Warszawie (II nagroda w 2015, nagroda w 2013), X Ogólnopolskiego Konkursu Pamięci A. Januszajtis w Gdańsku (III nagroda w 2013). Jest także członkiem Harvard Club of Poland oraz laureatką Nagrody Głównej VI edycji konkursu „Droga na Harvard” 2015, w wyniku czego wzięła udział w wykładach na uczelniach takich jak Harvard, Princeton, Columbia czy Yale University oraz Juilliard School (USA).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Koncertowała z Sinfoniettą Warszawskiej Opery Kameralnej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Z. Brzewskiego, Orkiestrą Kameralną „Archetti”, Moskiewską Orkiestrą Kameralną „Musica-Viva”, a także z artystami, takimi jak prof. Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Grzegorz Skrobiński, Antoni Lichomanow, Anna Mikołajczyk, Wojciech Gierlach, Zbigniew Graca czy Jakub Chrenowicz. Od sierpnia 2017 współpracuje z Januszem Wawrowskim, tworząc zespół Warsaw Players. Jest skrzypaczką Cuore Piano Trio oraz Budzyńska-Ogryzek Duo, z którym w maju 2018 na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza wzięła udział w XIV Rosyjsko-Polskim Festiwalu „Młodzieżowa Akademia Sztuki” w Moskwie. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Abu Dhabi Classics (Zjednoczone Emiraty Arabskie), 40. Internationales Marschner Festival Hinterzarten (Niemcy), Festiwal Muzyczne Przestrzenie (Konin), Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej (Leżajsk, Rożyńsk Wielki).
Trzykrotnie występowała podczas Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim: w 2012 z profesorami Andrzejem Gębskim i Edwardem Wolaninem, w 2017 gościnnie u boku Janusza Wawrowskiego i Grzegorza Skrobińskiego oraz w 2018, wykonując pełny recital, wraz z Grzegorzem Skrobińskim. Współpracowała ze szwajcarskim zespołem LGT Young Soloists. Występowała w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Podkarpacka, Teatr Wielki, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Zamek w Łańcucie, Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim), w Niemczech, Austrii, Holandii, Rosji, we Włoszech oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest wielokrotną uczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych w Łańcucie, Goch (Niemcy) i Lusławicach, a także seminariów skrzypcowych i kameralnych prowadzonych przez profesorów takich jak Konstanty Andrzej Kulka, Edward Zienkowski, Sergey Kravchenko, Wolfgang Marschner, Rosa Fain, Michael Flaksman, Evan Rothstein, Ligia Triakina, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz czy Maria Szwajger-Kułakowska. Uczestniczyła w wymianach ze studentami Robert Schumann Hochschule w Dűsseldorfie (Niemcy) oraz Bard College Conservatory of Music w stanie Nowy Jork (USA).  Jest także finalistką konkursu „Studencki Nobel” 2017, stypendystką Prezesa Rady Ministrów, Rektora UMFC, Centrum Edukacji Artystycznej, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Marszałka i Wojewody Lubelskiego. W 2017 roku została laureatką prestiżowego Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” oraz zwyciężczynią X edycji Konkursu o Stypendium Banku Societe Generale, w wyniku czego nagrała swoją pierwszą płytę solową – „Ars Poetica”. W najbliższym czasie płyta zostanie wydana w wersji komercyjnej przezwydawnictwo DUX, w ramach wygranej w konkursie o dofinansowanie MKiDN „Muzyczny ślad 2018”.

Szymon OgryzekSzymon Ogryzek (ur. 25.05.1996 w Mikołowie) jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesor Lubow Nawrockiej. Obecnie jest studentem IV roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu profesor Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki profesor Krystyny Makowskiej Ławrynowicz. Równolegle studiuje w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie koncertowej fortepianu prof. Jana Jiracka von Arnim, w ramach prestiżowego programu Erasmus+.
Jest laureatem wielu konkursów zarówno solowych, jak i kameralnych, m.in. I oraz III nagrody w International eMuse Competition w Atenach (2018), II nagrody oraz Tytułu Wicemistrza w V Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach w Bydgoszczy (2018), I nagrody w XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Warszawie (2017), III nagrody w VI Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym dla Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. w Katowicach (2013), III nagrody w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Warszawie (2013). Brał udział w wielu kursach pianistycznych, m.in. w VIII Międzynarodowym Letnim Kursie Muzycznym w Cieszynie oraz w V Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Katowicach. Kształcił się u profesorów takich jak profesor Dmitri Bashkirov, profesor Fabio Bidini oraz profesor Siegfried Mauser w ramach Międzynarodowego projektu „Europa u bram”. Uczestniczył, jako pianista, w 43. oraz 44. Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, w klasie profesora Edwarda Zienkowskiego, Andrzeja Gębskiego oraz Agaty Szymczewskiej. Brał udział w lekcjach mistrzowskich z profesorami, takimi jak Michael Flaksman, Evan Rothstein, Janis Maleckis, Frank-Immo Zichner, Józef Stompel, Wojciech Świtała, Zbigniew Raubo, Barbara Szczepańska, Krzysztof Jakowicz czy Szymon Krzeszowiec. Jest stypendystą Banku Societe Generale, dzięki czemu w 2017 r. wraz z Zuzanną Małgorzatą Budzyńską nagrał płytę „Ars Poetica”, na której znalazły się najpiękniejsze polonezy na skrzypce i fortepian w twórczości kompozytorów polskich. Płyta niedługo zostanie wydana w wersji komercyjnej przez wydawnictwo DUX dzięki wygranej w konkursie odofinansowanie MKiDN w ramach programu „Muzyczny ślad 2018”. Regularnie koncertuje na terenie Polski (m.in. w Sali Koncertowej UMFC, Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, czy Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich), a także w Austrii, Rosji i we Włoszech. W latach 2017-2018 pełnił funkcję edukatora Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, prowadząc lekcje muzealne.

Teresa Księska-Falger – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Koncertowała w Polsce i na świecie. Pedagog klasy fortepianu i dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie, kierowała Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi, Honorowym Medalem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Medalem Prezydenta Miasta Lublin, Medalem 700-lecia Miasta i Medalem Unii Lubelskiej.

Organizatorzy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

Miejsce

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Narutowicza 4
Lublin, 20-004 Polska
+ Google Map
Telefon:
81-52-87-437
Strona internetowa:
www.wbp.lublin.pl
 
 
Do góry