Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj powiadomienia o wydarzeniach!

Dostrzegacz Biblioteczny

Winieta kwartalnika Dostrzegacz Biblioteczny, litery b i d tworzą stylizowane binokle

Bibliotekarz Lubelski

Winieta rocznika Bibliotekarz Lubelski

• This event has passed.

Konferencja naukowa „Od dźwięku do słów. Rola Moniuszki w kulturze polskiej XIX i XX wieku”

Czy autor “Strasznego dworu” cieszył się w dziewiętnastym wieku legendą narodowego wieszcza? W jakich okolicznościach sięgnął Moniuszko po “sowy, kruki i puchacze” z drugiej części mickiewiczowskich “Dziadów” i dlaczego dedykował swoją operę “Widma” – pięknej Marii Kalergis – uczennicy Chopina i wielkiej miłości Norwida? Czy “Halka” – podobnie jak “Pan Tadeusz” – dotarła “pod strzechy”? Czy pieśni Moniuszki śpiewano w międzywojennych kabaretach? Jakie były osobiste relacje Moniuszki z Józefem Ignacym Kraszewskim i czy można powiedzieć, że ich twórczość w XIX w. była pokrewna, jeśli chodzi o środki wyrazu i społeczny rezonanans? Na te oraz inne pytania postarają się dać Państwu odpowiedź znakomici prelegenci.

Serdecznie zapraszamy dwunastego czerwca 2019 roku o godzinie 9.00 na moniuszkowskie wykłady w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Narutowicza 4)

• „Moniuszko i mity. Wizerunek kompozytora w krytyce polskiej lat 1858-1989” – dr Agnieszka Topolska (Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław)
  • „Rola poezji Adama Mickiewicza w twórczości Stanisława Moniuszki” – dr Małgorzata Sułek (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Łódź )
  • Przerwa kawowa
  • „Budzenie świadomości – opera Halka jako manifest społeczny Stanisława Moniuszki” – dr Ewelina Wojciechowska -(Gdańsk)
  • „Moniuszko w kabarecie. Humor, żart i głębsze znaczenie” – dr hab. Dorota Fox (Uniwersytet Śląski, Katowice
  • „Stanisław Moniuszko a Józef Ignacy Kraszewski” – dr Agnieszka Prymak-Sawic Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, Lublin).

Wykłady uświetni recital Eweliny Wojciechowskiej (sopran) przy akompaniamencie Agnieszki Schulz-Brzyskiej (fortepian) pt. “Moniuszko znany i nieznany”

Wstęp wolny!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Date:
12 czerwca 2019