Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj powiadomienia o wydarzeniach!

Dostrzegacz Biblioteczny

Winieta kwartalnika Dostrzegacz Biblioteczny, litery b i d tworzą stylizowane binokle

Bibliotekarz Lubelski

Winieta rocznika Bibliotekarz Lubelski

• This event has passed.

Promocja książki Macieja Sadowskiego Kwiaty baroku

Spotkanie poprowadzi red. Dorota Koman (Wydawnictwo ARKADY)

Maciej Sadowski (1948), w 1990 roku założył pracownię graficzną MONO specjalizującą się w projektowaniu książek. W swoim dorobku ma ponad 3000 projektów okładek, wiele opracowań typograficznych i fotograficznych. Inicjator kilku serii i kolekcji książkowych. Autor znaków graficznych. Współpracował bądź współpracuje z wydawnictwami: Czytelnik, Hachette Polska, Instytut Badań Literackich, Instytut Psychologii, Iskry, Muza, PIW, Prószyński i S-ka, Spectrum Press, Studio Emka, Twój Styl, Świat Książki, W.A.B., Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Olesiejuk, Wydawnictwo Naukowe PWN, Veda, Znak. Jest autorem szaty graficznej do serii Kanon na koniec wieku. Jako pierwszy otrzymał prestiżową nagrodę „Punkt” przyznawaną przez innych grafików. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Ikar Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1996 i 2012). Jest pomysłodawcą i autorem nowej formy wydawniczej – fotobiografii. Opublikował: Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia (2011), Janusz Korczak. Fotobiografia (2012 – nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), Ryszard Kapuściński. Fotobiografia (2013), Jan Karski. Fotobiografia (2013), Witold Pilecki. Fotobiografia (2015), Alina Margolis-Edelman. Fotobiografia (2016).

Dorota Koman (1961), absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, przyjaciel książki, poetka, redaktor książek, krytyk literacki, od 1992 roku członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydała dziesięć tomików poetyckich, tłumaczonych na język angielski, białoruski, słowacki, bułgarski oraz dwie płyty z poezją śpiewaną. Ostatni tom nosi tytuł  Maszyna do pisania. Kierowała Klubem Nauczyciela w Łodzi i Śródmiejskim Forum Kultury w Łodzi, a w  1999 roku rozpoczęła pracę w branży wydawniczej wiążąc się z Państwowym Instytutem Wydawniczym. Następnie została szefem promocji projektu Kanon książek dla dzieci i młodzieży, jako szefowa promocji pracowała w Wydawnictwie Rosner i Wspólnicy, była dyrektorem ds. promocji w Ars Polonie (odpowiedzialnym m.in. za organizację imprez towarzyszących Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie), kierowała promocją wydawnictwa Biblioteki Narodowej, była redaktorem kreatywnym w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych, redaktorem Wydawnictwa Marginesy, redaktorem prowadzącym – kierownikiem  redakcji  literatury  dziecięcej i młodzieżowej w Wydawnictwie  Prószyński i S-ka. Od września 2017 roku jest redaktorem naczelnym w Wydawnictwie Arkady. Prowadzi własną firmę Przyjaciel Książki, w ramach której zajmuje się redakcją, krytyką i popularyzacją książek. Współpracuje Polskim Radiem i telewizją. Prowadzi blog literacki Przyjacielksiazki.pl oraz – poświęcony książkom – Fanpage Dorota Koman Przyjaciel Książki. Od Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek – za popularyzację książki dziecięcej – otrzymała nominację do Nagrody Ikar, przez Fundację ABC XXI realizującą kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” została nagrodzona Medalem Sprzymierzeńca Kampanii i statuetką Fundacji. Jest laureatką Nagrody Miasta Łodzi, otrzymała również odznaczenie Zasłużony dla Warszawy. Od wielu lat jest jurorką w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Różewicza, a także przewodniczącą jury konkursu „Empiku” – „Przecinek i kropka” – na najlepszą książkę dziecięcą.

Date:
8 maja 2019