W 2017 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Infrastruktura Kultury 2017” na realizację zadania pn. „Technologiczne i wizualne unowocześnienie Biblioteki w celu poprawy standardów i jakości świadczonych usług”.

W ramach zadania planowane jest zmodernizowanie usług informatycznych świadczonych użytkownikom biblioteki. Wymiana komputerów i sprzętu multimedialnego służącego czytelnikom pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych, audiowizualnych form edukacji i działalności kulturalnej. Rozbudowa systemu monitoringu poprawi bezpieczeństwo użytkowników, zbiorów i eksponatów.

Planowane jest przeprowadzenie następujących zadań:

1. Modernizacja i rozbudowa wyposażenia komputerowego i multimedialnego biblioteki służących prowadzeniu niekomercyjnej działalności kulturalno-edukacyjnej.
2. Rozbudowa systemu informowania użytkowników o organizowanych wydarzeniach.
3. Zapewnienie bezpieczeństwa zbiorów oraz użytkowników poprzez rozbudowę systemu monitoringu.
4. Modernizację oddziału dziecięcego i utworzenie stanowiska dostosowanego dla potrzeb  osób niepełnosprawnych.


 Czwartek, 30 listopada 2017 11:32

W 2017 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie realizowała Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Infrastruktura Kultury 2017” pn. „Technologiczne i wizualne unowocześnienie Biblioteki w celu poprawy standardów i jakości świadczonych usług”.

Głównym celem zadania było zwiększenie dostępu użytkowników Biblioteki do zróżnicowanych obszarów kultury poprzez poprawę standardów i jakości świadczonych usług. W rezultacie doprowadzono do zwiększenia roli biblioteki, zarówno w regionie jak i na arenie ogólnopolskiej, jako instytucja zapewniająca bezpłatny, szeroki i nowoczesny dostęp do kultury. W ramach zadania zmodernizowano i rozbudowano wyposażenie komputerowe i multimedialne Biblioteki w zakresie urządzeń do dyspozycji czytelników w wolnym nieodpłatnym dostępie oraz służących prowadzeniu działalności kulturalno-edukacyjnej (rzutnik multimedialny, telewizor multimedialny, konsola do gier – z myślą o najmłodszych użytkownikach Oddziału dla Dzieci). Rozbudowano system informowania użytkowników o organizowanych wydarzeniach (kiosk multimedialny, słup ogłoszeniowy z oświetleniem LED, zewnętrzny ekran multimedialny). Zapewniono bezpieczeństwo zbiorów oraz użytkowników poprzez rozbudowę systemu monitoringu – instalacja dodatkowych kamer i rejestratorów. Utworzono stanowisko dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i słabowidzących – urządzenie Da Vinci nowoczesny powiększalnik stacjonarny wyposażony w kamerę HD, oraz czytnik OCR, który potrafi samodzielnie przeczytać wydrukowany tekst na głos. Da Vinci posiada wysokiej jakości kamerę HD pozwalającą na powiększenie do 77 razy. Można ją także używać do powiększania dali, a także w trybie lustrzanym.

W efekcie realizacji zadania wzbogacono potencjał techniczny Biblioteki.

zestawy komputerowe
zestawy komputerowe

ploter
ploter

telewizor i konsola do gier do Oddziału dla Dzieci
telewizor i konsola do gier do Oddziału dla Dzieci

zestaw do monitoringu
zestaw do monitoringu

specjalistyczny powiększalnik stacjonarny dla czytelników słabowidzących i niedowidzących
specjalistyczny powiększalnik stacjonarny dla czytelników słabowidzących
i niedowidzących

kiosk multimedialny
kiosk multimedialny

słup ogłoszeniowy z oświetleniem LED
słup ogłoszeniowy z oświetleniem LED

zewnętrzny ekran multimedialny
zewnętrzny ekran multimedialny