Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci w dniu 3 lipca 2016 r.
śp.
Anny Kordybachy
wieloletniego i zasłużonego pracownika
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Synowi i Rodzinie
wyrazy głębokiego współczucia składają
Dyrekcja, bibliotekarze oraz byli pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie
Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Kultury
Województwa Lubelskiego z siedzibą w Lublinie
Międzyzakładowa Komisja Pracowników Bibliotek Publicznych NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Uroczystości pogrzebowe odbędą się
7 lipca 2016 r. (czwartek) o godzinie 13.00
na cmentarzu przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie.
Anna Kordybacha urodziła się 27 czerwca 1941 r. w Łukowie. Wyższe studia historyczne ukończyła w 1964 r. na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. 1 maja 1964 r. rozpoczęła pracę w WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w Dziale Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów na stanowisku młodszego bibliotekarza przechodząc kolejne stopnie awansu zawodowego do stanowiska starszego kustosza włącznie. W trakcie pracy ukończyła dwuletni kurs bibliotekarski dla pracowników bibliotek powszechnych w lubelskiej filii Państwowego Ośrodka Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy oraz odbyła praktykę zawodową dotyczącą opracowania przedmiotowego zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łodzi.
W latach 1975–1995 kierowała Działem Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Za Jej sprawą zbiory biblioteczne Książnicy i placówek filialnych wzbogaciły się zarówno pod względem ilościowym (o tysiące egzemplarzy), jak i bogactwa treści, zaspokajając potrzeby ciągle powiększającej się rzeszy czytelników. Dbała również o gromadzenie profesjonalnego piśmiennictwa wspomagającego warsztat pracy pracowników merytorycznych oraz działu administracyjnego i finansowego. Za Jej sprawą znacząco wzrosły również zbiory związku zawodowego i studium bibliotekarskiego. Kierowała procesem profilowania księgozbioru naukowego do Książnicy oraz filii miejskich. Przez lata przewodniczyła komisji do spraw doboru zbiorów. Jako specjalista w tym zakresie zajmowała się opracowaniem książek z uwzględnieniem wszystkich nowych norm i przepisów dotyczących opracowania formalnego i rzeczowego. Współpracowała z wieloma bibliotekami naukowymi w Lublinie, w ramach merytorycznych zespołów SBP, opiniujących normy i przepisy opracowania różnych rodzajów druków oraz w sprawie wymiany własnych druków regionalnych.
Prowadziła liczne szkolenia, ćwiczenia i warsztaty dotyczące opracowania zbiorów dla bibliotekarzy terenowych różnych sieci. Prowadziła praktyki studenckie dla bibliotekoznawców z uniwersytetów Warszawy, Wrocławia, Lublina.
Anna Kordybacha przepracowała także 27 lat w Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej w Lublinie jako wykładowca bibliotekarstwa. W tym czasie przekazała fachową wiedzę ponad dwóm tysiącom adeptów zawodu. Była znakomitym dydaktykiem umiejącym przekazać swoim słuchaczom wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Jej zajęcia mogły być przykładem dla nauczycieli zawodu. Oprócz prowadzenia zajęć w Studium przez wiele lat uczestniczyła w prowadzeniu kursów kwalifikacyjnych III stopnia, pozwalających uzyskać wyższe kwalifikacje zawodowe.
Za działalność zawodową i społeczną została odznaczona m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1982, 1985), Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury (1977), Srebrną Odznaką Zasłużonego Działacza Związku Pracowników Kultury i Sztuki (1977).
Na emeryturę odeszła w 2002 r. po 38 latach nieprzerwanej pracy w bibliotece.
Anna Kordybacha była szanowanym pracownikiem Biblioteki im. Łopacińskiego, znanym i uznanym przez wiele generacji bibliotekarzy. W codziennych kontaktach dała się poznać jako prawy człowiek, emanowała spokojem cierpliwością i serdecznością. Zawsze była otwarta na potrzeby i sprawy drugiego człowieka.
Taka też pozostanie w naszej pamięci.