Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w trakcie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata może zniknąć na przestrzeni 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Dziś w Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Andrzej Duda wręczył Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny”, a także ogłosił tytuł lektury na Narodowe Czytanie 2017.

W roku 2017 będziemy czytać
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
.

Polacy mogli wybierać spośród czterech tytułów: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe Czytanie odbędzie się 2 września 2017 roku. Już dziś zapraszamy do wspólnej lektury. A tak czytaliśmy wspólnie w ubiegłych latach:

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (2016)

„Lalkę Bolesława Prusa (2015)

„Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014)

Utwory Aleksandra Fredry (2013)

„Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (2012)

Nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny” otrzymał Wojciech Wencel – felietonista, poeta, krytyk literacki.