Szanowni Czytelnicy,

w dniu 105. rocznicy śmierci Bolesława Prusa udostępniamy w Bibliotece Cyfrowej WBP część księgozbioru pisarza przechowywaną w naszych zbiorach. Prezentując online wszystkie pozycje, przekazane naszej Książnicy w 1914 roku dzięki staraniom dra Aleksandra Jaworowskiego, chcemy przyczynić się do pogłębienia wiedzy o tym twórcy, jego zainteresowaniach i warsztacie pracy. Choć zbiór lubelski to tylko ok. 1/10 całego księgozbioru Prusa, obecnie stanowi jedyny większy fragment ocalały ze zniszczeń wojennych.

Docelowo kolekcja cyfrowa będzie liczyć 200 tytułów w 247 woluminach. Do chwili obecnej zdigitalizowaliśmy 115 tomów. Zakończenie prac planujemy na pierwszą połowę 2018 roku.

Prezentowany zestaw stanie się także tematem artykułu, jaki ukaże się w najbliższym numerze rocznika „Bibliotekarz Lubelski”. Pierwszą część publikacji stanowić będzie omówienie Prusowskiego księgozbioru przechowywanego w  WBP, zaś w drugiej zamieścimy pełny wykaz znajdujących się w nim dzieł.

„Księgozbiór Bolesława Prusa” to już druga podkolekcja zbioru poświęconego temu pisarzowi w naszej Bibliotece Cyfrowej. W 2016 roku udostępniliśmy 51 dokumentów rękopismiennych, a wśród nich bruliony, maszynopisy, korespondencję, dokumenty urzędowe oraz fotografie. Mamy nadzieję, że tak przygotowana propozycja badawcza przyczyni się do pogłębienia wiedzy o osobie i twórczości autora Lalki.

Zobacz w Bibliotece Cyfrowej WBP:

KSIĘGOZBIÓR BOLESŁAWA PRUSA

RĘKOPISY BOLESŁAWA PRUSA