Szanowni Czytelnicy,

W Bibliotece Cyfrowej WBP udostępniamy zbiór 17 publikacji Erazma Majewskiego (1858-1922) – archeologa, socjologa, etnografa, a także powieściopisarza. Towarzyszy on publikacji książkowej Korespondencja Erazma Majewskiego z Hieronimem Łopacińskim w opracowaniu Marii Krajewskiej – starszego kustosza Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Prezentowana w książce korespondencja z lat 1893–1905 i  to świadectwo wspólnej pracy oraz intensywnej wymiany myśli i idei między warszawskim profesorem a przyszłym patronem naszej Biblioteki. Współpracowali oni przy wielu wydawnictwach, m.in. Słowniku nazwisk zoologicznych i botanicznych polskich, czasopismach „Światowit” i „Wisła”, a także współtworzyli księgę pamiątkową poświęconą Janowi Karłowiczowi.na czele. Jednym z aspektów tej współpracy były dary książkowe w postaci dzieł E. Majewskiego, jakie H. Łopaciński wielokrotnie otrzymał od ich autora. Nieznana jest ich dokładna liczba i zapewne spośród czterdziestu książek autorstwa wielkiego archeologa znajdujących się obecnie w zbiorach WBP nie wszystkie zostały podarowane Łopacińskiemu przez ich autora. Niemniej wśród nich znajduje się dziewięć publikacji opatrzonych dedykacjami E. Majewskiego i wszystkie one znalazły się w nowej kolekcji cyfrowej. Treść dedykacji dobitnie świadczy o uznaniu i sympatii, jaką warszawski naukowiec darzył lubelskiego kolegę.

M. Krajewska, ''Korespondencja Erazma Majewskiego z Hieronimem Łopacińskim''Przesłane przez E. Majewskiego publikacje to głównie nadbitki z „Wisły” oraz publikacje książkowe, mogące zainteresować adresata. Dotyczą one archeologii, biologii, antropologii i etnografii. Pozycją wyjątkową jest praca zbiorowa Życie i prace Jana Karłowicza (1836-1903) (1904), w której powstanie H. Łopaciński miał znaczący wkład. Zaangażowanie lubelskiego badacza w prace redakcyjne ma odzwierciedlenie w prezentowanej w książce M. Krajewskiej  korespondencji. Limitowany egzemplarz, który pokazujemy w BC WBP to jeden z zaledwie ośmiu wydrukowanych na papierze japońskim. Każdy opatrzony był własnym numerem oraz nazwiskiem osoby, dla której był przeznaczony (nasz nosi nr 5).

Wybrane przy sugestii M. Krajewskiej 17 publikacji udostępniamy w BC WBP jako materiał towarzyszący jej książce. Zbiór w najbliższej przyszłości uzupełnimy o pozostałe prace E. Majewskiego znajdujące się w zbiorach WBP.

 Zobacz kolekcję w Bibliotece Cyfrowej