Helena Grudzińska urodziła się 2 marca 1944 r. w Rudce (powiat zamojski) w rodzinie robotniczej Stanisławy (z Podolaków) i Zygmunta Grudzińskich. W grudniu 1943 r. na Rotundzie w Zamościu straciła ojca, a w 1951 r. również matkę. Od tego roku wychowywała się w Państwowym Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej, tam też skończyła szkołę podstawową. Do Liceum Ogólnokształcącego uczęszczała w Bychawie, gdzie w 1962 r. zdała maturę. Od 1 września 1962 r. podjęła pracę w PiMBP w Bychawie na stanowisku kierownika Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. W trakcie pracy ukończyła VI Korespondencyjny Kurs Bibliotekarski dla pracowników bibliotek powszechnych w POKKB w Lublinie, uzyskując średnie kwalifikacje bibliotekarskie. Od 1 maja 1965 r. została skierowana do pracy w Zarządzie Powiatowym ZMW, gdzie do końca września 1968 r. pełniła funkcję sekretarza tej organizacji. Od 1968 r. została awansowana do pracy w Zarządzie Wojewódzkim ZMW w Lublinie. Pracowała tam do 1972 r. jako sekretarz Rady Dziewcząt ZMW. W latach 1972-1975 odbyła studia polityczno-socjologiczne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy КС PZPR. Ukończyła je w czerwcu 1976 r. z tytułem magistra nauk politycznych. W latach 1975-1981 pracowała w Komitecie Miejskim PZPR w Świdniku, a potem w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Lublinie (do końca listopada 1989 r.). W obu tych instytucjach zajmowała stanowisko instruktora. Od 1 grudnia 1989 r. wróciła do zawodu bibliotekarskiego, została zatrudniona w Dziale Sieci Miejskiej WBP im. Hieronima Łopacińskiego. Początkowo pracowała w Filii nr 11 przy ul. Lwowskiej, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Tutaj zdobyła praktyczne doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Szereg lekcji bibliotecznych przeprowadzonych w placówce, szkołach i przedszkolach, konkursy czytelnicze i recytatorskie przyczyniały się do rozwoju zawodowego bibliotekarki. W 1994 r. rozpoczęła pracę w księgarni WBP, a następnie w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów WBP. 1 sierpnia 1995 r. po zdaniu egzaminu wewnętrznego awansowała na stanowisko kustosza. Od tego czasu zajmowała się gromadzeniem zbiorów dla filii bibliotecznych, opracowywaniem egzemplarza obowiązkowego oraz retrokonwersją katalogu filialnego. Od 1998 r. jej zadania rozszerzono o opracowywanie zbiorów dźwiękowych dla filii, ewidencję ubytków Biblioteki Głównej i Wypożyczalni Naukowej, ponadto gromadzenie egzemplarza obowiązkowego i prowadzenie katalogu centralnego. Od 2001 r. przeniesiono ją do Wypożyczalni Podręczników Naukowych i Lektur, a od lipca tego roku została jej kierownikiem. Jest to czas bardzo żywych zmian w bibliotece, ponieważ wchodziła ona w okres komputeryzacji i przechodziła na komputerową obsługę czytelników. Kierowniczka wspólnie z zespołem sprawnie dokonała wprowadzenia tego systemu, a przy okazji stworzyła możliwość uzyskania nowych umiejętności i doświadczenia.

     W trakcie pracy zawodowej Helena Grudzińska wykazywała ogromną aktywność w działalności społeczno-politycznej. W latach 1994-1998 pełniła funkcję radnej w Radzie Miasta Lublina oraz Przewodniczącej Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. Była też członkiem Komisji Oświaty i Wychowania, aktywnie uczestniczyła w pracach Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego. Inspirowała działania mające na celu pozyskanie środków na zakup nowości wydawniczych dla filii bibliotecznych. Pełniła również funkcję przewodniczącej Komisji Nagrody Artystycznej Miasta Lublin. Była członkiem Rady Programowej Muzeum Lubelskiego. Czynnie uczestniczyła w reformach placówek kultury w mieście, w powoływaniu do życia nowych, w tym Teatru NN czy reaktywowaniu Konfrontacji Teatralnych. Szczególną opieką otaczała w tym czasie domy kultury i świetlice dzielnicowe. Popierała inicjatywę zamknięcia Krakowskiego Przedmieścia dla ruchu samochodowego i utworzenia przestrzeni dla pieszych.

     Była członkiem PZPR, po transformacji ustrojowej SdRP i SLD. Pełniła funkcje partyjne z wyboru. Od 2008 r. była Sekretarzem Rady Miejskiej SLD w Lublinie. Kilka kadencji była radną Dzielnicy LSM-Rury, ławnikiem Sądu Pracy w Lublinie. W czasie pracy zawodowej działała w związkach zawodowych pracowników kultury i sztuki, należała do SBP oraz pełniła różne funkcje w TWP, PCK, ludowych zespołach, Lidze Kobiet Polskich. Na emeryturę odeszła w styczniu 2005 r. po czterdziestu trzech latach pracy zawodowej.

     Za działalność zawodową i społeczną została odznaczona m.in.: Złotą Odznaką im. Janka Krasickiego (1974), Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1979,1984), Odznaką Honorową PCK, odznakami „Za Zasługi dla Lubelszczyzny” (1985), Zasłużony Działacz Kultury (2000) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

“Słownik biograficzny bibliotekarzy Lubelszczyzny (1944-2014)”,
oprac. Jerzy Gajewski, Lublin 2015