狗年
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie jeszcze tylko do 10 marca br. prezentuje niezwykłą wystawę ceramiki chińskiej „Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang, Luoyang – Chiny”.
W Galerii Biblioteki, specjalnie wyposażonej i dostosowanej do wymogów muzealnej ekspozycji, prezentujemy 70 ceramicznych figur i naczyń pokrytych trójbarwnym szkliwem, określanym chińską nazwą sancai czyli trzy kolory.
Niezwykłe zabytki z czasów dynastii Tang, panującej w Chinach od 618 do 907 roku po Chrystusie, odkryto na początku XX wieku głównie w okolicach Luoyangu, miasta prowincji Henan. Zastosowana technika pozwoliła uzyskać pełen elegancji efekt artystyczny, a naturalistyczna wierność czyni z nich kronikę życia i obyczajów. Pozwalają one odtworzyć atmosferę ówczesnej epoki – przedsiębiorczej i otwartej na świat, uznawanej przez historyków za okres największej świetności kraju w całych jego dziejach. Ceramika z czasów dynastii Tang jest niemal nieobecna w polskich zbiorach muzealnych, co stanowi o wyjątkowości lubelskiej ekspozycji. To wydarzenie kulturalne jest efektem porozumienia pomiędzy województwem Lubelskim a chińską Prowincją Henan.
Chiński Nowy Rok
Pozostając w kręgu tematyki chińskiej, pragniemy zaakcentować zbliżające się obchody Chińskiego Nowego Roku, który rozpoczyna się 16 lutego. W chińskiej astrologii każdy rok jest powiązany z chińskim zodiakalnym zwierzęciem, zgodnie z12-letnim cyklem. Chiński Nowy Rok 2018 to Rok Psa (狗年).
Atrakcje dla dzieci i nie tylko
Z okazji Chińskiego Nowego Roku zwiedzający wystawę ceramiki z Muzeum w Luoyangu otrzymają drobne okazjonalne upominki, m.in. ciasteczka z wróżbą na Nowy Rok. Oddział dla Dzieci przygotował dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych okolicznościową ofertę edukacyjną, związaną z symboliką i wierzeniami Chin. Najmłodszych zapraszamy na zajęcia zatytułowane „Walka smoków, czyli co ty wiesz o Chinach?”. W ramach zajęć odbędzie się wspólne czytanie bajki Walka smoków, ćwiczenie jedzenia pałeczkami, gra w ping-ponga, ćwiczenia relaksacyjne tai-chi oraz wspólne konstruowanie latawca-smoka. Terminy zajęć do wcześniejszego uzgodnienia – tel. 81 52 87 426. BRAK WOLNYCH TERMINÓW.
Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w tradycyjnym kalendarzu chińskim, trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni, dlatego wystrój Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie w tym okresie będzie nawiązywał do chińskiej tradycji.
Sesja naukowa
W czasie trwania Chińskiego Nowego Roku zapraszamy Państwa ponadto do udziału w sesji naukowej „Poznaj Chiny. Wybrane aspekty kultury i historii Państwa Środka”, która odbędzie się 23 lutego br. Zostaną zaprezentowane wykłady nt. sztuki chińskich założeń ogrodowych, temat przedstawi historyk sztuki i sinolog Anna Brzezińska-Kim, poznamy związki Sogdyjczyków z Chinami (Sogdyjczycy to kupcy, którzy obsługiwali Jedwabny Szlak, byli często przedstawiani na ceramice Sancai z okresu dynastii Tang – tej, którą można podziwiać na lubelskiej wystawie), zagadnienie zaprezentuje archeolog Paweł Janik z Uniwersytetu Warszawskiego, zaś problemy konserwatorskie tkanin artystycznych – na przykładzie makaty chińskiej „Wszystkie ptaki oddają hołd parze ptaków Feng”, której replika prezentowana jest w WBP (ten jedwabny haft chiński z końca XVII – początku XVIII wieku przechowywany jest w Muzeum-Zamku w Łańcucie) omówi konserwator dzieł sztuki Ewa Soszko-Dziwisińska z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Zapraszamy do udziału w prezentowanych wydarzeniach, szczególnie zaś do odwiedzenia wystawy „Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang. Luoyang-Chiny”. Wystawę odwiedziło już ponad 1600 osób!