Do Zespołu Domowego Narodowego Czytania dołączyła Patrycja. Rozpoczyna mottem – przesłaniem, skierowanym do nas wszystkich:

„Czytaj. Dużo czytaj. To najlepsza forma buntu. Otwartego umysłu nie zabierze ci nikt”.

 


Przygody… Wyprawy… Wędrówki…

Siedź w domu! Łatwo mówić, prawda? Obecna sytuacja zmusiła nas do zmiany codziennego planu dnia i zaprzestania wielu aktywności, które wymagają wyjścia z domu. Na szczęście nic nie ogranicza naszej wyobraźni, a książki pomagają nam zanurzyć się w świat, który aktualnie jest dla nas dostępny jedynie w wersji demo. Zapraszam więc Państwa do wędrówki nie tylko w świat wymyślony, ale też ten realny.

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście, Warszawa, Wydawnictwo Agora, 2016, 399 [1], il.

Jerzy Kukuczka – człowiek legenda. Jeden z najsłynniejszych wspinaczy XX wieku, jeśli nie w ogóle całej historii wspinaczek górskich. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 ośmiotysięczników (pierwszy był Reinhold Messner, któremu zajęło to szesnaście lat i cztery miesiące. Kukuczka zrobił to w niespełna osiem lat). Książka ta to biografia himalaisty, która stara się przybliżyć sylwetkę nie tylko sportowca, ale zwykłego człowieka, który spełniał swoje marzenia. Zginął tragicznie 24 października 1989 roku na południowej ścianie Lhotse, gdzie wytyczał właśnie nową drogę na szczyt.

Jest to książka, dzięki której wraz z głównym bohaterem wspinamy się na kolejne ośmiotysięczniki. Jesteśmy z nim w chwilach zwątpienia i trudności, ale też przeżywamy z nim radość. Autorzy wprowadzają nas w świat jego osobistych przezyć i rozterek, opisują człowieka z prawdziwą pasją. Biografia wypełniona jest informacjami na temat Jurka, ale również anegdotami z życia polskich himalaistów w czasach PRL-u, które są często absurdalne, ale jak najbardziej prawdziwe. Świetnym zabiegiem autorów okazało się wykorzystanie osobistych zapisków himalaisty. Dzięki nim wydaje nam się, że poznajemy Kukuczkę osobiście.

Wielu ludzi uznawało Jurka Kukuczkę za szaleńca, który nie potrafi oprzeć się adrenalinie płynącej ze wspinaczki w górach wysokich. W mojej opinii był to człowiek z pasją, był to człowiek, który w górach szukał wolności, którą mu odebrano – bo żył w trudnych dla Polaków czasach. Polecam nie tylko fanom literatury górskiej, ale też fanom literatury faktu i podróżniczej, bo to po prostu świetnie napisana biografia wzbogacona o piękne, archiwalne zdjęcia z wypraw himalajskich w latach 80-tych XX wieku. Do tego o nietuzinkowym człowieku, który na stałe zapisał się na kartach nie tylko polskiej, ale też światowej historii.

Paweł Urbaniec, Marcin Sitko, Woodstock 1969. Najpiękniejszy weekend XX wieku, wstęp Daniel Wyszogrodzki, tłumaczenia Marcin Sitko, Tomasz Tłuczkiewicz, Paweł Urbaniec, Maciej Wrzosek, wyd. 2, Wrocław, Wydawnictwo c2, 2017, 373 [2] s., il.

Letni wiatr, kwiaty we włosach, dźwięki muzyki i poczucie wolności. O tym festiwalu było i w dalszym ciągu jest głośno. Legendarny festiwal Woodstock.

Ponad pół miliona ludzi, którzy ściągnęli pewnego letniego, sierpniowego weekendu do małego miasteczka Bethel w stanie Nowy Jork, nawet nie domyślało się, że stworzy coś tak ważnego i trwałego, co stanie się symbolem, legendą i wydarzeniem, które trwale zapisze się w historii. Młodzi ludzie byli jedynie spragnieni wolności, koloru i miłości, chcieli tylko być ze sobą i słuchać ulubionej muzyki.

Marcin Sitko i Paweł Urbaniec podjęli próbę zrekonstruowania i zrozumienia fenomenu najsłynniejszego festiwalu na świecie. Dzień po dniu starali się przedstawić wydarzenia, kulisy organizacji festiwalu oraz opinie uczestników imprezy. Autorzy oddali głos publiczności, organizatorom i muzykom, którzy wystąpili na festiwalowej scenie. W wielu przypadkach kariery tych ostatnich nabrał rozpędu właśnie dzięki występowi podczas Woodstocku. Książka nie pomija również trudnych aspektów tamtych czasów i tak zwanego „lata miłości”, czyli między innymi protestom przeciwko wojnie w Wietnamie, segregacji rasowej czy szerzącej się narkomanii.

Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jefferson Airplane, Santana, Creedence Clearwater, Joe Cocker… I wielu, wielu innych – spotkacie ich właśnie podczas czytania tej książki. W wywiadach przytaczane są mało znane fakty i anegdoty, które pozwolą zrozumieć niezwykły klimat lat 60-tych ubiegłego stulecia. W książce znajdziemy również archiwalne zdjęcia, które jeszcze łatwiej pozwolą wyobraźni przenieść się do tamtych czasów.

Polecam czytać ze ścieżką dźwiękową z festiwalu. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Brandon Sanderson, Alcatraz kontra Bibliotekarze [cykl], ilustracje Hayley Lazo, przekład Jacek Drewnowski, Kraków, Wydawnictwo UIVI, 2017-2018

Na koniec coś fantastycznego. Dosłownie i w przenośni. A co jeszcze lepsze – nie tylko dla młodych czytelników!

Brandon Sanderson – znany z nietuzinkowego podejścia do pisania, zabiera nas w świat alternatywnej rzeczywistości, gdzie Bibliotekarze kontrolują niemal cały świat i nie dopuszczają do tego, aby zwykli ludzie dowiedzieli się prawdy na jego temat. Główny bohater to Alcatraz Smedry – 13 latek, który odkrywa, że istnieje całkiem inny świat niż ten, który do tej pory znał, a jego tajemnice są skrzętnie ukrywane. Dowiaduje się, że należy do rodziny Okulatorów, którzy od wieków toczą wojnę z Bibliotekarzami. Alcatraz natomiast posiada niezwykłą zdolność, mianowicie… bycie wyjątkową ofiarą losu, która psuje wszystko, czego dotknie. Wraz z grupą przyjaciół podejmuje szereg misji, które mają zdemaskować spisek Bibliotekarzy.

Niebanalna fabuła, ogromna dawka humoru i historia, która wciąga od pierwszej strony. A do tego aż pięć książek w cyklu! Całość okraszona przepięknymi ilustracjami, dopełniającymi całość. Pierwszoosobowa narracja, dzięki której przeżywamy przygody wraz z bohaterem. Niezwykłe miejsca i wydarzenia. Biblioteka Aleksandryjska istnieje i ma się dobrze, a przekonacie się o tym sięgając po właśnie ten cykl.

Polecam jako Bibliotekarz! 🙂 

Patrycja Płońska – Dział Opracowania Zbiorów