Serdecznie zapraszamy na “Poranek u Hieronima”, cykliczną formę spotkań online z Czytelnikami i Sympatykami WBP. Spotykamy się regularnie w środy w godzinach 10.00-11.00. Spotkania przygotowują pracownicy Biblioteki, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. „Poranek U Hieronima” jest udostępniany na naszym bibliotecznym Facebooku i stronie www.wbp.lublin.pl.
W programie:
- Zaproszenia Biblioteki: VI Ogólnopolska Noc Bibliotek. Rozmowa z Joanna Chapską (Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie zapraszają na VI Ogólnopolska Noc Bibliotek Klimat na czytanie (10 października 2020). - Konkursy w Bibliotece: Książka Roku 2019. Laureatów przedstawi Katarzyna Stanek (Dział Naukowo-Wydawniczy WBP)2 października 2020 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie wręczono Wawrzyny Pawła Konrada – pierwszego drukarza lubelskiego, laureatom tegorocznego konkursu Książka Roku.
- Premiera w zasięgu ręku: Panny z „Wesela”. Gościem Poranka będzie
Monika Śliwińska, autorka książki
Monika Śliwińska – dziennikarka i redaktorka, od 2009 roku związana z nowymi mediami. Pracuje w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Redaguje stronę o życiu
i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Autorka książek: Muzy Młodej Polski (2014), uhonorowanej Nagrodą Klio przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej
i Wyspiański. Dopóki starczy życia (2017).
„Autorka biografii Wyspiańskiego powraca z nową opowieścią! Wesele w wersji herstory! Opowieść o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach.
W chałupie Jacentego Mikołajczyka krytej strzechą, pod gruszą, na przyzbie, wśród ludowych wierzeń o południcach i diabłach na rozstaju, w świecie, w którym najpopularniejszymi lekarstwami były znak krzyża i wódka, dorastały trzy panny Mikołajczykówny uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga – Panna Młoda z Wesela – wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo.
Monika Śliwińska w niesamowitej młodopolskiej herstory brawurowo opisuje życie córek bronowickiego chłopa portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie, ale również – przede wszystkim – świat kobiet, które w dorosłym życiu, w małżeństwach i zmiennych kolejach losu zachowały duchową niepodległość, mało tego – istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w bogatej korespondencji, dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera.
Monika Śliwińska wprowadza nas w losy bronowickich rodzin i kreśli portrety biograficzne trzech sióstr o wiele bardziej złożone, niż to wynika z zachowanej legendy”.
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/
Rozmowy poprowadzą: Ewa Hadrian i Dorota Mościbrodzka.