Wznowiony cykl literacki Domowe Narodowe Czytanie otwiera tekst poświęcony Agnieszce Osieckiej. Stało się to z kilku powodów. Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka o Osieckiej, minęła kolejna rocznica urodzin poetki, a i data publikacji tekstu nie jest bez znaczenia, wszak to tydzień przed Świętem Zmarłych, w którym to czasie częściej wracamy myślą do tych, którzy już odeszli.
W 2017 roku – w dniu urodzin Agnieszki Osieckiej – Biblioteka Narodowa zaprezentowała 25. tom Katalogu rękopisów Biblioteki Narodowej. Archiwum Agnieszki Osieckiej. Opracowany został przez Magdalenę Nosal, a niezwykle bogaty i różnorodny materiał został podzielony na zbiór osobisty, rodzinny, literacki, korespondencję i księgozbiór. Inwentarz uzupełniają indeksy osób oraz tytułów utworów. Wstęp do katalogu nosi tytuł Tapczan skarbnicą wiedzy. Jego autorka, Agata Passent – córka Agnieszki Osieckiej, napisała: Nikt nie oczekuje od pisarek i poetów, że będą skrupulatni jak bibliotekarze. Pamięć do liczb i sygnatur, strategie archiwalne czy znajomość programów informatycznych na pewno nie należały do mocnych stron Agnieszki Osieckiej. Jednocześnie jednak coś z duszy archiwistki w Niej drzemało, od bardzo wczesnego dzieciństwa bowiem dokumentowała rzeczywistość i opisywała swoje środowisko w prowadzonych dziennikach oraz kolekcjonowała ważne dokumenty, które następnie skrzętnie przechowywała.
Agnieszka Osiecka pozostawiła po sobie wyjątkowo obszerne i różnorodne archiwum, które w 2012 roku spadkobiercy przekazali Bibliotece Narodowej. Dzięki Katalogu rękopisów, który zawiera spis dokumentów zgromadzonych i przechowanych przez Osiecką, możemy w swoisty sposób spotkać się ze znakomitą poetką, pisarką, dziennikarką, ważką osobowością polskiej literatury i kultury. A jak zachowali w pamięci Agnieszkę Osiecką jej przyjaciele, znajomi, współpracownicy? Do lektury kolejnej książki, próbującej „opisać” tę wyjątkową postać zachęca Agata Kozioł.
Ewa Hadrian – redaktor DNC
Pamiętajmy o Osieckiej…
Beata Biały, Osiecka. Tego o mnie nie wiecie, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa, 2020, s. 303
Któż z nas nie zna takich tekstów piosenek jak „Małgośka”, „Niech żyje bal”, „Nie spoczniemy” czy „Zielono mi”. Jednak nie każdy wie, kto kryje się za słowami tych piosenek. To właśnie utwory z tekstami Agnieszki Osieckiej są cały czas chętnie śpiewane przez wielu wykonawców, m.in. Marylę Rodowicz, Seweryna Krajewskiego czy Edytę Geppert.
9 października minęła 84. rocznica urodzin znakomitej poetki, pisarki, reżyserki, dziennikarki i autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych.
Rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej to doskonała okazja, by sięgnąć po książkę autorstwa Beaty Biały Osiecka. Tego o mnie nie wiecie. Jest to zbiór niepublikowanych dotąd osobistych rozmów Agnieszki Osieckiej z bliskimi i przyjaciółmi. Znajdziemy tutaj szczere rozmowy z Olgą Lipińską, Marylą Rodowicz, Stanem Borysem, Jerzym Stanowskim, Urszulą Dudziak, Hanną Bakułą, Ewą Błaszczyk, Krystyną Jandą, Manuelą Gretkowską, Krystyną Demską-Olbrychską i Danielem Olbrychskim oraz wieloma innymi osobami, ważnymi dla Osieckiej. Rozmówcy przywołują okoliczności swoich pierwszych spotkań z Osiecką, wspominają niebanalne rozmowy z artystką czy też zdradzają historie powstania tekstów do znanych piosenek. Ze wspomnień tych wyłania się portret kobiety-zagadki, niejednoznacznej, tajemniczej, czasem czarującej, a niekiedy trudnej; to obraz kobiety pełnej sprzeczności. Każdy z rozmówców opowiada o Osieckiej z innej perspektywy, przywołując w kontekście jej osoby przeróżne tematy. To opowieść wielowymiarowa, gdyż każdy zapamiętał Agnieszkę Osiecką trochę inaczej. „Była jak lustro, w którym odbija się świat ze wszystkimi jego barwami i emocjami. Kiedy po jej śmierci to lustro rozpadło się na tysiące kawałeczków, każdy z nas zachował swój kawałek” – tak pisze jedna z najbliższych przyjaciółek poetki, Magda Czapińska.
W książce nie zabrakło również zdjęć poetki oraz cytatów z tekstów Agnieszki Osieckiej, odniesień do jej twórczości. Książka jest doskonałą lekturą nie tylko dla fanów twórczości tej nietuzinkowej artystki. Tym, który chcą poszerzyć swoją wiedzę o twórczości i biografii Osieckiej zapraszamy do skorzystania z naszych zbiorów, znajduj się w nich kilkadziesiąt publikacji związanych z poetką: teksty Agnieszki Osieckiej oraz książki biograficzne i wspomnieniowe. Polecam również archiwum Agnieszki Osieckiej dostępne na stronie www Biblioteki Narodowej (www.bn.org.pl), gdzie możemy znaleźć materiały biograficzne związane z Agnieszką Osiecką oraz jej aktywnością artystyczną i warsztatem twórczym: https://polona.pl/collections/institutions/1/archiwum-agnieszki-osieckiej
Pamiętajmy o Osieckiej…
Agata Kozioł
(Dział Informacji i Promocji WBP)