Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”, cykliczną formę spotkań online z Czytelnikami i Sympatykami WBP. Spotykamy się regularnie w środy w godzinach 10.00-11.00. Spotkania przygotowują pracownicy Biblioteki, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. „Poranek U Hieronima” jest udostępniany na naszym bibliotecznym Facebooku i stronie www.wbp.lublin.pl
2 grudnia 2020 r., godz. 10.00
Kulinarny “Poranek u Hieronima”
W programie:
- Kuchnia nie tylko od święta. Ofertę kulinarną Księgarni “U Hieronima” przedstawi Marzena Kopciowska
- Produkty tradycyjne Lubelszczyzny przedstawią Bożena Lech-Jabłońska (kierownik Działu Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie WBP) i Iwona Jurkowska (Dział Udostępniania WBP)
Lubelszczyzna to region pod wieloma względami wyjątkowy. Stanowi wschodnią granicę Unii Europejskiej. Ścierają się tu i przenikają kultury wielu narodów. Walory przyrodnicze, uzdrowiskowe i kulturowe to wielki atut regionu. Dzięki korzystnym warunkom naturalnym jest liderem upraw rolniczych i sadowniczych. Przoduje w produkcji żywności ekologicznej. Mieszkańcy dbają też o zachowanie obyczajów, obrzędów, tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mieszczą się w tym również tradycyjne potrawy, zwyczaje żywieniowe i tradycje związane z kulturą stołu. Ważnym elementem kultury lokalnej są produkty regionalne i tradycyjne.
Pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowali publikację Lubelskie ze smakiem. Produkty regionalne i tradycyjne, która jest dla Państwa dostępna w formie e-booka. Publikację przygotowali: tekst – Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie, bibliografia – Piotr Mikulec (Dział Udostępniania), korekta – Joanna Chapska (Dział Instrukcyjno-Metodyczny).
Produkty tradycyjne stały się nieodłącznym elementem festiwali, spotkań, festynów i wielu innych imprez organizowanych w naszym regionie, a także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Wydarzenia kulturalne to nowoczesna forma promocji i kreowania pozytywnego wizerunku regionu, to doskonałe źródło popularyzowania jego dziedzictwa kulturowego. Dla mieszkańców tworzą one niepowtarzalną przestrzeń do integracji, inspirują do kreatywnych działań i współtworzenia kultury regionu.
Informator “Lubelskie ze smakiem”