Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
w dniu 30 stycznia 2021 roku
śp. Joanny Staniewskiej
wieloletniego i zasłużonego starszego kustosza
Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Rodzinie i Bliskim wyrazy najgłębszego współczucia składają
Dyrekcja i Pracownicy
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Uroczystości pogrzebowe śp. Joanny Staniewskiej
odbędą się w poniedziałek 8 lutego 2021 roku o godz. 12.00
w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie
Joanna Staniewska, z domu Brojakowska, urodziła się 5 lipca 1931 r. w Rejowcu Lubelskim w rodzinie lekarskiej. W 1938 r. zaczęła uczęszczać do miejscowej szkoły. W okresie okupacji wyjechała z rodzicami do Krosna, gdzie po wyzwoleniu skończyła pierwszą klasę gimnazjalną. Po powrocie rodziców do Rejowca uczyła się dalej w Chełmie i tam, w 1950 r., zdała egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym (przemianowanym w trakcie studiów na Wydział Biologii i Nauk o Ziemi) UMCS w Lublinie. Pierwszy stopień studiów ukończyła w 1953 r., wyższy kontynuowała, pracując w Zakładzie Systematyki i Geografii Roślin UMCS. Tytuł magistra botaniki otrzymała w styczniu 1956 r. W wymienionym zakładzie na stanowisku asystenta pracowała jeszcze do końca marca 1958 r.
Po kilkumiesięcznym epizodzie pracy nauczycielskiej (w Liceum Ogólnokształcącym nr 1), 15 marca 1959 r. podjęła pracę bibliotekarki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego (WiMBP). Została instruktorem w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym i niezwłocznie podjęła naukę zawodu w Państwowym Ośrodku Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy na III Korespondencyjnym Kursie Bibliotekarskim dla pracowników bibliotek powszechnych. W latach 60. XX w. sprawowała opiekę merytoryczną nad bibliotekami powiatów lubelskiego i opolskiego, prowadziła gabinet metodyczny i dokumentowała pracę Działu Instrukcyjno-Metodycznego. Oprócz tego specjalizowała się w kształtowaniu gabinetów metodycznych w bibliotekach powiatowych. Pracę Joanny Staniewskiej oceniano niezwykle wysoko: „Jest specjalistką w zakresie doskonalenia bibliotekarzy, ma poważny wkład w podnoszenie kwalifikacji bibliotekarzy województwa doskonalenie systemów szkoleniowych prowadzonych przez biblioteki powiatowe. Na podkreślenie zasługuje jej udział w kształtowaniu warsztatów pomocniczych dla działalności szkoleniowej i instrukcyjnej bibliotek powiatowych. (…) pomaga bibliotekom w trudnych sprawach organizacyjnych i działalności oświatowej. Ma duży udział w pracach redakcyjnych i przygotowaniu pomocy metodycznych. Jest bardzo dobrym dydaktykiem, zdolna, inteligentna, odpowiedzialna (…)”.
Joanna Staniewska współredagowała periodyk WiMBP pt. „Biblioteczna Służba Informacyjna Województwa Lubelskiego”. W latach 1962-1965 była sekretarzem w Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Po reformie administracyjnej państwa w 1975 r. nadzorowała i wspomagała pracę dziewięciu placówek: Oddziału WBP w Lublinie, MBP w Łęcznej i Świdniku, GBP w Głusku, Jastkowie, Milejowie, Niemcach, Piaskach i Puchaczowie. W 1979 r. prowadziła m.in. kwartalne badania polegające na sporządzaniu codziennych sprawozdań opisowych z działalności WBP na rzecz bibliotek publicznych znajdujących się na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego. W latach 80. XX wieku, w ramach Działu Instrukcyjno-Metodycznego, odpowiadała za całokształt doskonalenia zawodowego i samokształcenia bibliotekarzy województwa. W 1984 r., po dwudziestu pięciu latach pracy w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego, otrzymała stanowisko starszego kustosza. Jako jeden z wyróżniających się instruktorów zasłużyła się znacząco w organizacji czytelnictwa na wsi, doskonaleniu pracy bibliotek, kształceniu kadry bibliotekarskiej. Na emeryturę odeszła 31 grudnia 1990 roku.
Joanna Staniewska odznaczona została: odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1972), Złotą Odznaką SBP (1977), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1981), odznaką honorową „Za Zasługi dla Lubelszczyzny” (1984), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985).
Biogram zaczerpnięty ze
Słownika Biograficznego Bibliotekarzy Lubelszczyzny (1944-2014),
oprac. Jerzy Gajewski, Lublin 2015