Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, realizując zamysł śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 10 lat temu ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tym sposobem ofiara, odwaga i poświęcenie Ojczyźnie bohaterów antykomunistycznego podziemia doczekały się godnego upamiętnienia w wymiarze symbolicznym, państwowym i wspólnotowym. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zachęca wszystkich do uczczenia Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” i udziału w wydarzeniach artystycznych i kulturalnych przygotowanych przez instytucje kultury prowadzone, współprowadzone czy nadzorowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Z uwagi na czas pandemii wydarzenia są dostępne w sposób wirtualny. Zapraszamy: Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w instytucjach kultury
Ministerstwo Edukacji i Nauki poleca materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Wirtualna paczka historyczna zawiera liczne artykuły, teki edukacyjne, filmy i materiały wideo oraz portale edukacyjne.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zachęca do korzystania z licznych i wartościowych publikacji (książkowych i czasopiśmienniczych) związanych z tematem “Żołnierzy Wyklętych” (podstawowe hasła wyszukiwawcze: żołnierze wyklęci, podziemie polityczne i zbrojne 1944-1956). Zapraszamy również do oglądania najbliższego środowego “Poranka u Hieronima” (3 marca 2021 r., godz. 10.00, www i Facebook WBP), którego tematyka będzie również nawiązywała do Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”.