Ambasada Chin w Polsce – z okazji Chińskiego Nowego Roku – udostępniła naszej Bibliotece  kilkanaście filmów, które przygotowano z tej okazji. Prezentują one historię i kulturę Chin. Serdecznie dziękujemy Pani Zhang Zhonghua, Radcy ds. Kultury Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, za przekazane materiały.

Prezentowaliśmy już noworoczne wycinanki z papieru, chińską porcelanę i krótki kurs Tai Chi – z życzeniami Zdrowego Nowego Roku, a także wirtualną wystawę „Bawół w żywiole metalu wita wiosnę” i  noworoczne obrazki nianhua, które stanowią artystyczny wyraz codziennych pragnień Chińczyków oraz obrazują ich życzenia noworoczne, a także obchody powitania Chińskiego Nowego Roku w Pekinie oraz w mieście Zhengzhou w środkowych Chinach i program przygotowany z okazji „Święta Latarni”, ostatniego dnia obchodów tradycyjnego Chińskiego Nowego Roku.

Wszystkie materiały przekazane przez Ambasadę Chin odnosiły się do Chińskiego Nowego Roku, czyli Święta Wiosny. To święto uosabia kwiat śliwy. W chińskim wierszu czytamy, iż „zapach kwiatu śliwy pochodzi z goryczy i chłodu”. W kulturze chińskiej kwiat śliwki uważany jest za „przyjaciela zimy”, co symbolizuje wytrzymałość, zahartowanie, odporność, siłę.

W ostatnim odcinku cyklu „Poznajemy kulturę Chin” zapraszamy do wysłuchania niezwykłego koncertu zatytułowanego „Kwitnące czerwone kwiaty śliwy”, koncertu kameralnego muzyki współczesnej, nawiązującej do chińskiej muzyki tradycyjnej. Młodzi wirtuozi prezentują umiejętności muzyczne najwyższej klasy. Znakomity koncert! Zapraszamy do wysłuchania!

Koncert „Kwitnące czerwone kwiaty śliwy”