2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 49, poz. 467 – art. 1 pkt 3). To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

„Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas Bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino. Pamiętajmy o tym, szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym – i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!”

Wicepremier Piotr Gliński,
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 

Wspólnie świętujmy Dzień Flagi RP

Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny, zapraszają Biuro Programu „Niepodległa” i Narodowe Centrum Kultury. Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do wzięcia udziału w akcji #mojaflaga. Aby zostać ambasadorem akcji, wystarczy wywiesić flagę, zrobić sobie z nią zdjęcie i opublikować je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga i #niepodległa.

„Niepodległa” przygotowała także dwa przewodniki. Kompendium wiedzy o fladze – Flaga Polski – 5 faktów na Dzień Flagi, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania: jakie dokładnie barwy ma polska flaga, jaki jest ich układ i dlaczego, jakie są proporcje flagi, w jaki sposób flaga i inne symbole narodowe są chronione. Natomiast przewodnik Flaga Polski – podręcznik użytkownika wyjaśnia, czym różni się flaga od bandery, jak należy eksponować flagę i co zrobić, jeśli flaga została zniszczona, a także odpowiada na pytania czy można zrobić kubki z flagą i jak uporządkować kilka flag.

Ponadto ze strony Biura Programu „Niepodległa” można pobrać bezpłatne plansze dotyczące flagi, godła i hymnu państwowego.

Do uczczenia święta zachęca również Narodowe Centrum Kultury, które przygotowało animację o charakterze edukacyjnym i instruktażowym, wyjaśniającą, jak poprawnie posługiwać się flagą zgodnie z obowiązującymi zasadami, oraz spot, którego tematem są nasze barwy narodowe.

źródło: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu