Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w 2021 roku zorganizowała cykl szkoleń online pod hasłem „Biblioteka równych szans”. Jego realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu dotacji w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, realizowanego przez Instytut Książki. Koszt całości zadania wyniósł 18 750 zł, w tym dotacja MKDiNS 15 000 zł.
Ideą projektu było rozwijanie kompetencji pracowników bibliotek samorządowych województwa lubelskiego. W ramach zadania zorganizowano 8 webinariów, przeszkolono 220 osób. W webinariach uczestniczyli bibliotekarze zajmujący się pracą z osobami niepełnosprawnymi. Uczestnicy warsztatów nabyli nowe umiejętności, pozwalające na skuteczne angażowanie społeczności lokalnej, stymulowanie świadomego uczestnictwa w kulturze, budowanie poczucia więzi i integracji między mieszkańcami, rozwijanie nowych formy pracy z niepełnosprawnym użytkownikiem w celu zainteresowania ofertą i współdziałania w przestrzeni biblioteki.
Cykl webinariów poprowadzili trenerzy Fundacji Kultury bez Barier. Fundacja od ponad 12 lat działa na rzecz upowszechniania dostępu do kultury osób z niepełnosprawnościami. Realizuje konkretne projekty dla szerokiego grona odbiorców. Fundacja edukuje/szkoli kadry kultury, pracowników z sektora biznesowego, nauczycieli, pedagogów i bibliotekarzy.
Webinaria w chwili obecnej są dostępne online. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wszystkie osoby zainteresowane.
W ramach zadania przeprowadzono następujące szkolenia:
I. Szkolenie online – osoby z niepełnosprawnością wzroku (20.04.2021 r., godz. 10.00-13.00) Szkolenie poprowadził Robert Więckowski – trener Fundacji Kultury bez Barier. Bibliotekarze zapoznali się z funkcjonowaniem i potrzebami osób z niepełnosprawnością wzroku, audiodyskrypcją, materiałami dotykowymi i pismem Braille’a.
II. Szkolenia online – osoby z niepełnosprawnością ruchu (7.05.2021 r., godz. 10.00-13.00)
Szkolenie poprowadziły Katarzyna Cimoch, Maria Grzywacz – trenerki Fundacji Kultury bez Barier. Bibliotekarze zapoznali się z trudnościami i wzywaniami osób z niepełnosprawnością ruchową, dostępnością architektoniczną w przestrzeni biblioteki oraz z alternatywnymi sposobami zapewnienia dostępu.
III. Szkolenia online – osoby w spektrum autyzmu (20.05.2021 r., godz. 10.00-13.00). Szkolenie poprowadziła Dominika Kluczewska – trenerka Fundacji bez Barier. Uczestnicy zapoznali się z czym zmagają się osoby ze spektrum autyzmu, jakie treści są dla tych osób dostępne, czym jest ETR i jak go tworzyć, jak stworzyć dostępne wydarzenie w bibliotece dla osób ze spektrum autyzmu.
IV. Szkolenia online – osoby z niepełnosprawnością słuchu (25.05.2021 r., godz. 10.00-13.00) Szkolenie poprowadziła Aleksandra Szorc – trenerka Fundacji bez Barier. Uczestniczy zapoznali się ze środowiskiem i różnymi potrzebami osób z niepełnosprawnością słuchu, z dostępnością dla tej grupy użytkowników – językiem migowym, napisami, systemami wspierającymi słyszenie.
V. Szkolenia online – osoby z niepełnosprawnością intelektualną (27.05.2021 r., godz. 10.00-13.00). Szkolenie poprowadziła Paulina Zawadzka – trenerka Fundacji bez Barier. Uczestnicy zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, możliwościami korzystania z komunikacji wspomagającej oraz tworzenia tekstu łatwego w kontakcie z odbiorcą z niepełnosprawnością intelektualną.
VI. Szkolenie online – opisy alternatywne do infografik, zdjęć (8.06.2021 r., godz. 10.00-15.00). Szkolenie poprowadził Robert Więckowski – trener Fundacji bez barier. Uczestnicy zapoznali się z autodyskrypcją, tekstem alternatywnym – jak go tworzyć i stosować, jakie materiały należy opisywać dla osób niewidomych i słabowidzących, jak udostępniać dla osób z niepełnosprawnością wzroku – infografiki, zdjęcia, wykresy.
VII. Szkolenie online – Wydarzenia dostępne w bibliotekach (17.06.2021 r., godz. 10.00-15.00). Szkolenie poprowadziła Marta Piwowarska – trenerka Fundacji bez Barier.
Uczestnicy zapoznali się z technologiami dostępnościowymi, projektami animacyjnymi włączającymi i angażującymi osoby z niepełnosprawnościami, ze sposobami planowania i promocji dostępnego wydarzenia.
VIII. Szkolenie online – napisy do multimediów (22.06.2021 r., godz. 10.00-15.00). Szkolenie poprowadziła Michalina Adamska – trenerka Fundacji bez Barier.
Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami tworzenia napisów do multimediów oraz ich udostępnianiem.