Nowa inicjatywa kulturalna Lublina – Przegląd Kolekcje Sztuki 

Pierwsza edycja Przeglądu jest poświęcona sztuce STAROPOLSKIEJ. W jej ramach prezentowane będą dzieła staropolskie, tak ważne dla początków kształtowania się rodzimej kultury. Kurator Artystyczny pierwszej edycji Przeglądu, aktor – Jarosław Gajewski – o idei przywołania sztuki staropolskiej mówi:

– Przełom w kulturze polskiej u schyłku wieków średnich związany jest z pojawianiem się piśmiennictwa w języku rodzimym, nowego kamienia węgielnego kultury narodowej. Przetłumaczenie Biblii na polski, wreszcie pojawienie się dzieł Mikołaja Reja z Nagłowic, Jana Kochanowskiego i Andrzeja Frycza Modrzewskiego pozyskuje dla naszego języka miejsca w literaturze europejskiej. (…) Te treści zostały wpisane w fundamenty naszej kultury. Chcemy by dziś wybrzmiewały w łączności z pierwszymi świadectwami ich świadomości.

Przegląd organizuje Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń wraz ze współorganizatorami: Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Radiem Lublin. Partnerzy to: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Teatr Stary w Lublinie.  Te ważne instytucje i organizacje łączą siły, by pokazać sztukę staropolską, pokazać korzenie naszej kultury. Na początku było słowo, dlatego tak ważni w Kolekcjach Sztuki Staropolskiej są pierwsi twórcy literatury polskiej.

28 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im H. Łopacińskiego o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie poświęcone I edycji Przeglądu Kolekcje Sztuki Staropolskiej z udziałem jej kuratorów i organizatorów, podczas którego zostanie ogłoszony pełen program tej nowej inicjatywy kulturalnej Lublina. Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Jeśli nie mogą być Państwo z nami osobiście to zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu, które będzie transmitowane on – line na stronach organizatorów:

– Fanpage Fundacji Kreatywna Przestrzeń: https://www.facebook.com/Fundacja-Sztuki-Kreatywna-Przestrze%C5%84-101878561620168/

– Fanpage Wojewódzkiej Biblioteki im. H. Łopacińskiego: https://www.facebook.com/wbplublin

– Fanpage i witrynie Radia Lublin: https://radio.lublin.pl/ i https://www.facebook.com/RadioLublin

Najważniejszym elementem Przeglądu są słuchowiska – spektakle radiowe nagrywane z udziałem publiczności w studiu im. Budki Suflera w Radiu Lublin, a później prezentowane w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie w ramach cyklu „Radiowy teatr w teatrze”. Pierwsze nagranie opowieści „Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym” w reżyserii Marka Pasiecznego odbyło się 22 września, w przestrzeni teatralnej swoja premierą będzie miało 3 października 2021 roku. Kolejne dzieła „Radiowego teatru w teatrze” to teksty Sebastiana Klonowica o Lublinie (reż.: Grażyna Lutosławska), „Uciechy Staropolskie” (reż.: Mateusz Nowak) i „Gra o narodzeniu” (reż.: Jarosław Gajewski). Wszystkie  słuchowiska zostaną zaprezentowane na antenie Radia Lublin i w Teatrze im. Juliusza Osterwy.

W ramach Przeglądu Kolekcje Sztuki w Radiu Lublin odbędą się też rozmowy, poświęcone sztuce staropolskiej. Będzie je można śledzić dzięki transmisjom na radiowej stronie internetowej (www.radio.lublin.pl). Pierwsze wydarzenie zaplanowano na 6 października 2021 roku. Jego temat to: „W stronę źródeł, czyli o początkach literatury i teatru polskiego”. W październiku na antenie radia będzie można też wysłuchać  rozmowy: „W stronę Lublina, czyli o staropolskich twórcach związanych z tym miastem”, w listopadzie: „W stronę profanum, czyli o staropolskiej twórczości plebejskiej”, a na zakończenie cyklu, w grudniu:  „W stronę sacrum, czyli o dramatyzacji świętych historii„. Rozmowy prowadzić będzie dr Patryk Kencki, wybitny znawca sztuki staropolskiej.

W Teatrze Starym 19 listopada i 3 grudnia 2021 roku odbędą się pokazy spektakli w ramach Teatru Telewizji, po których zaplanowano debaty z reżyserami, twórcami i znawcami sztuki staropolskiej.

W Wojewódzkiej Bibliotece im H. Łopacińskiego, w ramach Przeglądu Kolekcji Sztuki, zaplanowano spotkania poświęcone literaturze staropolskiej, które przygotowuje i poprowadzi Ewa Hadrian:

„Galaktyka Gutenberga” z  prof. dr hab. Marią Juda (UMCS);

„Homo oeconomicus. Proza Mikołaja Reja” z prof. dr hab. Dariuszem Chemperkiem (UMCS);

Kobiety i pióro. O piszących mieszkankach klasztorów lubelskich epoki staropolskiejz  dr hab. Anną Nowicką-Struską (UMCS).

Spotkania w Bibliotece będą też okazją do prezentacji unikatowych zasobów biblioteki, czyli zdigitalizowanych dzieł staropolskich – to będzie też punkt wyjścia do dyskusji o wartości takich zasobów w innych bibliotekach w kraju.