Akredytowany projekt numer: 2021-1-PL01-KA121-ADU-000010256 w ramach programu Erasmus+, Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób

Numer akredytacji: 2020-1-PL01-KA120-ADU-096333

W dniach 27-31.03.2023 roku, grupa sześciu osób z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, gościła w Bibliotece Publicznej i Archiwum miasta Tromsø w Norwegii. Tromsø jest największym miastem północnej Norwegii, leży na wyspie Tromsøya 350 km za kołem podbiegunowym. Biblioteka Publiczna w Tromsø jest najstarszą instytucją kultury gminy Tromsø. Założona została w roku 1871.  W 2005 roku przeniosła się ze swojej starej siedziby w Storgatbakken do spektakularnego budynku w Fokuskvartalet. Jest on zbudowany pod oryginalnym dachem starego kina Fokus, został zaprojektowany przez architekta Gunnara Bøgeberga Haugena i wzniesiony w 1969 roku. Biblioteka i Archiwum Miejskie w Tromsø ma dwa oddziały – w Kroken i Tromsdalen oraz oddział w więzieniu w Tromsø. Biblioteka współpracuje też z bibliotekami szkolno-publicznymi w Lakselvbukt i w Brensholmen. Do książnicy w Tromsø przynależy książkobus, którego oferta skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży. Odwiedza on 23 przystanki miesięcznie i służy około 2 000 dzieci. Biblioteka i archiwum miejskie w Tromsø zatrudnia łącznie 40 pracowników. Organizowanych jest tu wiele konkursów, spotkań, działają kółka czytelnicze, a nawet dziewiarskie. Działa tu również biblioteka nasion, a wszystkie usługi są nieodpłatne.

Biblioteka jest nowoczesna i bardzo dobrze skomputeryzowana, jej budynek jest przestronny, nie ma wydzielonych czytelń, panuje zasada „im wyżej, tym ciszej”, a czytelnicy swobodnie poruszają się po bibliotece. Jest wiele miejsc do pracy zespołowej i samodzielnej, są wygodne fotele i kanapy; wszystko to sprawia, że jest to miejsce bardzo przyjazne dla czytelnika. W budynku znajduje się ogólnodostępny punkt drukowania, ksero oraz miejsce, gdzie można wybić swoją monetę. Na uwagę zasługują wózki, które automatycznie przydzielają książki do odpowiednich miejsc oraz stanowiska do samodzielnego wypożyczania i oddawania książek. Większość zbiorów jest w wolnym dostępie, można też wypożyczyć tablet.

              Podczas wizytacji Biblioteki Publicznej miasta Tromsø, bibliotekarze uczestniczyli w prezentacjach przedstawiających jej specyfikę, strukturę i statystyki.  Instytucja goszcząca może pochwalić się 350 000 wypożyczeń rocznie, w 2022 roku odwiedziło ją 300 000 użytkowników, przy czym przed pandemią Covid 19 było to 630 000.

W kolejnym dniu job shadowingu, była okazja odwiedzić mniejsze biblioteki, które podlegają pod główną – w Kroken i Tromsdalen. Są to małe placówki, ale cieszące się dużym powodzeniem. Uczestnicy wyjazdu dotarli też do biblioteki szkolnej w Brensholmen, na wyspie Kvaløya , która po zamknięciu szkoły funkcjonuje jako placówka publiczna. Miejscowość liczy zaledwie 500 mieszkańców, a do szkoły uczęszcza 65 dzieci.

                 Uczestnicy wyjazdu zwiedzili też Bibliotekę Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego. Budynek Biblioteki Uniwersyteckiej jest również bardzo nowoczesny i przestronny. Podobnie jak w Bibliotece Publicznej, nie ma tu zamkniętych pomieszczeń dla czytelników,  na terenie całego budynku rozmieszczone są miejsca do pracy, ale też do gry np. w szachy. Bibliotekarze mieli okazję zobaczyć bardzo stare dzieła literatury norweskiej, które pracownik prezentował na specjalnej poduszce. Kolejna biblioteka, którą bibliotekarze z Lublina mieli okazję odwiedzić, to Biblioteka Instytutu Polarnego. Przechowywanych jest tam wiele dokumentów i książek dokumentujących rolę Polaków w wyprawach polarnych. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję obejrzeć prezentację w języku polskim, na temat eksplorowania przez grupę polskich odkrywców, lodowych jaskiń na dalekiej północy.

Pobyt w Norwegii był bardzo inspirującym i pouczającym wyjazdem. Uczestnicy zdobyli ciekawe doświadczenia, nabyli nowe kompetencje zawodowe i językowe. Dzięki obserwacji pracy norweskich kolegów, pojawiło się kilka idei, które bibliotekarze będą chcieli wcielić w życie w swojej bibliotece. Wszyscy uczestnicy wyjazdu ocenili wizytę w Bibliotece Publicznej i Archiwum miasta Tromsø jako niezwykle merytoryczną, ciekawą i inspirującą. 

Kamila Rudnicka
Dział Udostępniania Zbiorów. Multimedia
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie