Akredytowany projekt numer: 2021-1-PL01-KA121-ADU-000010256 w ramach programu Erasmus+ Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób
Numer akredytacji: 2020-1-PL01-KA120-ADU-096333

W dniach 17-25.04.2023 roku dwie osoby z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, gościły w Bibliotece Jirzego Mahena w Brnie, Republika Czeska. Podczas pobytu bardzo ciekawym doświadczeniem było to, iż w tych dniach odbywały się Dni Kultury Polskiej, w których Biblioteka brała aktywnie udział. BJM zorganizowała konferencję „Biblioteka – ostoja na trudne czasy” a także spotkania z autorami i koncerty, które dopełniały popołudniami naszą wizytę job shadowing w Brnie.

Pobyt rozpoczął się spotkaniem z dyrektor BJM Libuszą Nivnicką i rozmową o sieci bibliotek i sposobach popularyzacji czytelnictwa i literatury w Czechach ze szczególnym uwzględnieniem czytelnictwa w Brnie. Praca na stanowisku i poznawanie działalności regionalnej Biblioteki Jirzego Mahena.

BJM jest wzorowo działającą biblioteką na rzecz czytelników i lokalnej społeczności, realizuje wiele projektów i działań, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta.

 Dlatego oprócz pracy, jaką jest działalność regionalna Biblioteki poznaliśmy sposoby popularyzacji czytelnictwa i literatury w Czechach ze szczególnym uwzględnieniem czytelnictwa w Brnie. Zapoznaliśmy się z pracą instruktora sieci miejskiej BJM. Mieliśmy przyjemność odwiedzenia i poznania pracy na stanowisku w Filiach BJM Bystrc, Stary Liskoves, Stare Brno „Na Krizovatce”. Przebywanie na tych filiach pozwoliło nam zobaczyć jak na co dzień wygląda praca w lokalnym środowisku, z czym spotykają się i jak reagują na różne problemy pracownicy. Zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną i działalnością kulturalną, współpracą z innymi ośrodkami i organizacjami oraz wolontariatem, który jest popularny w BJM.

Podczas pobytu skorzystaliśmy także z konferencji „Biblioteka – ostoja na trudne czasy”, na której podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami z realizacji przez WBP im. H. Łopacińskiego programu Dyskusyjne Kluby Książki. Mieliśmy spotkanie z rzeczniczką BJM, która opowiedziała nam o promocji Biblioteki.

Przy bibliotece aktywnie działa klub seniora, często spotkania mają nawet co tydzień, to co dla nas jest zaskakujące to seniorzy wpłacają roczna składkę – bardzo niewielką ale to pozwala na zakup dla nich kawy, herbaty, wody na spotkania. W Polsce biblioteki prowadzą swoją działalność bezpłatnie. Oferta dla seniorów jest bogata w BJM, nie tylko spotkania dotyczące szeroko pojętego funkcjonowania społeczno-kulturalnego ale i zdrowotnego, zajęcia muzyczne, teatralne. Zapoznaliśmy się z ofertą BJM dla seniorów, nie tylko jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne czy zajęcia warsztatowe ale też o zakup publikacji z dużą czcionką. Zapoznaliśmy się też z pracą BJM na rzecz mniejszości narodowych.

Dzięki pobytowi  w Brnie na job shadowing mogliśmy także odwiedzić bibliotekę Uniwersytetu Masaryka (The University Campus Libarary) oraz Morawską Bibliotekę Państwową.

Czechy słynął z wysokiego poziomu czytelnictwa, prawie 80% społeczności korzysta z bibliotek publicznych to bardzo ułatwia bibliotekarzom kontakt z lokalną społecznością. Ankiety, zapytania z których BJM stara się dowiedzieć o potrzebach czytelników nie są znikome, a potrzeby często są komunikowane bezpośrednio. Czytelnicy chętnie korzystają z wydarzeń realizowanych w bibliotece bo są to wydarzenia „szyte na miarę”. Podobnie jest z wolontariatem, który w Czechach staje się coraz popularniejszy – wręcz jedna z filii BJM jest prowadzona przez studentów-wolontariuszy, którzy zajmują się całą dzielnością filii. Są to doświadczenia, które ciężko nam będzie transferować do naszej działalności ale opowiadanie o nich, jak o tym co się sprawdza może pozwoli kiedyś na wdrożenie.

Bezcenny dla nas był czas na rozmowy, ewaluacje pobytu, podsumowanie projektu, dopytanie o wątpliwości, wymiana doświadczeń. Indywidualne rozmowy z bibliotekarzami.

Joanna Chapska

Dział Instrukcyjno-Metodyczny