15 sierpnia 2024 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a także 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej “Cudem nad Wisłą”. 

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 r. dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r., kiedy to wojska polskie zostały wyparte z Radzymina a siły sowieckie znalazły się tuż pod Warszawą. Polska obrona wycofała się na drugą linię w rejonie Radzymina i Ossowa. Radzymin został odbity 15 sierpnia. Dzień później dowodzona przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego ofensywa znad Wieprza przełamała sowiecką obronę, docierając na tyły wojsk atakujących Warszawę.

Jerzy Kossak “Bitwa Warszawska”

Lubelskie uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem wieńców na Placu Litewskim, po czym o godz. 10.00 odprawiona będzie msza w Archikatedrze Lubelskiej.

O 12.00 rozpoczną się uroczystości na pl. Zamkowym, a od 13.00 do 17.00 na błoniach pod Zamkiem prezentowany będzie sprzęt wojskowy, przewidziany jest też piknik, występy artystyczne i konkursy.

https://lublin.eu/komunikaty/program-obchodow-swieta-wojska-polskiego-w-lublinie,1589,74,1.html

15 sierpnia obchodzone jest również Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny potocznie zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. W polskiej tradycji ludowej i w tradycji ludowej europejskiej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest jako patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana bywa Zielną W tym dniu, zgodnie z tradycją święcone są bukiety z ziół, warzyw, owoców i kwiatów.

W Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. https://skansen.lublin.pl/pl/aktualnosci/odpust-z-okazji-swieta-matki-boskiej-zielnej-15-08-2024r/

 

Witold Pruszkowski “Niedziela Zielna (Niedziela Kwietna, Procesja Matki Boskiej Zielnej)”, XIX wiek. Domena publiczna. http://dzielautracone.gov.pl/katalog-strat-wojennych/obiekt?obid=29109
“Chłopiec ze snopkiem” – pocztówka ze zbiorów WBP

Dział Informacji i Promocji