Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Zaprasza na spotkanie z Michałem Fronkiem, Marcinem Semeniukiem oraz Bolesławem Stelmachem

25 września (środa) 2024, godz. 18.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Sala konferencyjna (poziom – 1)

Lublin, ul. Gabriela Narutowicza
Wstęp wolny

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak architektura wyraża lokalną tożsamość miejsca. Popatrzymy na Lublin głównie z perspektywy współczesnej, która przecież siłą rzeczy także ukazuje doświadczenia przeszłości. Ważnym wątkiem dyskusji będzie to, jak mieszkańcy Lublina, lokalna społeczność, widzą swoje miasto, co dla nich jest ważne w kontekście realizacji architektoniczno-urbanistycznych. Czy powstałe w ostatnich latach obiekty, takie jak Centrum Spotkania Kultur czy Dworzec Metropolitalny odpowiadają na ich potrzeby?

Nie bez znaczenia będzie tu także modernistyczne dziedzictwo Lublina, w tym Osiedle im. J. Słowackiego, zaprojektowane przez Zofię i Oskara Hansenów. Bo przecież tożsamość to konglomerat wielu doświadczeń, wyborów i zaszłości historycznych.

W spotkaniu udział wezmą:
■ Michał Fronk (architekt, współtwórca Muzeum Osiedli Mieszkaniowych),
■ Marcin Semeniuk (Stowarzyszenie Modernizm w Lublinie),
■ Bolesław Stelmach (Dyrektor NIAiU),
Spotkanie poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk

■ Na miejscu będzie możliwość zakupu książki “Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” z 30% rabatem. Płatność tylko gotówką.

■ Więcej o książce: https://niaiu.pl/…/tozsamosc-100-lat-polskiej…/

Aldona Łaniewska-Wołłk – dziennikarka i publicystka kulturalna. Zawodowo związana z Programem 2 Polskiego Radia, gdzie m. in. prowadzi audycję o tematyce architektonicznej „Studio projektowe”. Publikuje także w „Rzeczpospolitej – Plus Minus”. Poza architekturą interesuje ją również literatura, szczególnie reportaż literacki.

Marcin Semeniuk – Architekt, badacz architektury modernistycznej, inicjator i współzałożyciel stowarzyszenia Modernizm w Lublinie podejmującego się działań na rzecz ochrony i docenienia lubelskiego dziedzictwa architektonicznego XX wieku. Kurator i współkurator wystaw i wydarzeń artystycznych, m.in. „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Lublin 1956-1970” organizowanej przez NIAiU w 2019 r. „Pawilon Wzorcowy” podczas Nocy Kultury 2016 – grupa Modernizm w Lublinie, kolekcji o modelowych osiedlach mieszkaniowych dla Muzeum Osiedli Mieszkaniowych. Przewodnik po architekturze modernistycznej w miejskim programie „Przewodnik Inspiracji”.

Michał Fronk – Architekt, projektant wystaw. Współzałożyciel Muzeum Osiedli Mieszkaniowych. Rysownik, architekt krajobrazu, aktywista kulturalny. Od 2010 roku zajmuje się projektami budynków i przestrzeni publicznych, planów i strategii rewitalizacji, ekspozycji muzealnych i wystaw sztuki oraz autorskich instalacji artystycznych i przestrzennych. Projektował m.in. dla: Nizio Design International, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Polin, Fundacja Schorra, Warsztaty Kultury w Lublinie, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Stary w Lublinie, Galeria Labirynt, Miasto Lublin. Absolwent architektury Politechniki Lubelskiej i architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Współtworzył Forum Kultury Przestrzeni. Nagradzany w konkursach architektonicznych. Autorskie instalacje przestrzenne Otwieracze (2013) dialogujące z ideą Formy Otwartej Hansenów. Autorska wystawa Atlas Post Botanicum (2022), o przestrzeni Teatru Formy Otwartej na os. Słowackiego w Lublinie. W 2023 roku wraz z kolektywem Look Around* reprezentował Polskę na Międzynarodowym Quadriennale Scenografii w Pradze. Eksploruje i rozwija metody kreatywnych inwentaryzacji. Pracuje ze złożonymi kontekstami. Projektowanie traktuje jako sposób myślenia, refleksji, uczenia się. Rysunek jako narzędzie intelektualno – intuicyjnej pracy z rzeczywistością widzianą i wyobrażaną. Współorganizator wydarzeń na polach kultury i architektury.

* kolektyw Look Around: Zuzanna Berendt, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Anna Majewska, Sára Märc, Ida Ślęzak

Prof. dr hab. arch. Bolesław Stelmach – dr hab. inż. architekt, prof. PŁ. Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. W 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Wydarzenie jest jednym z działań towarzyszących mapie 𝐌𝐨𝐳𝐚𝐢𝐤𝐚 𝐥𝐨𝐤𝐚𝐥𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐭𝐨ż𝐬𝐚𝐦𝐨ś𝐜𝐢. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi – projektantami, ekspertami, badaczami czy pasjonatami lokalnej architektury – będą okazją do kontynuacji dyskusji zapoczątkowanej w ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” i przypomnienia o publikacji książkowej o tym samym tytule wydanej w 2019 roku. Tytułowa tożsamość rozumiana będzie jako zbiór doświadczeń, wyborów i wpływów oraz tego, w jaki sposób z tym co dawne, wchodzą w dialog współcześni twórcy. Lokalną tożsamość możemy odkrywać poprzez spotkania i rozmowy, ale także kształtować ją i przekazywać kolejnym pokoleniom

 

„Mozaika lokalnych tożsamości” w Lublinie

Dział Informacji i Promocji