Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
w dniu 29 października 2024 roku
śp. Jerzego Gajewskiego (20 XI 1935 – 29 X 2024)
emerytowanego instruktora, starszego kustosza
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
wieloletniego kierownika Działu Instrukcyjno-Metodycznego
wychowawcy wielu pokoleń bibliotekarzy

Fot. Paweł D. Znamierowski

Żonie oraz Dzieciom wraz z Rodzinami
wyrazy najgłębszego współczucia
składają
Dyrektor i Pracownicy

Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 listopada 2024 r. (środa) o godz. 10.00 na Cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie

JERZY  GAJEWSKI (1935– 2024)

Urodził się 20 listopada 1935 r. w Chwałkach koło Sandomierza, w rodzime rolników-sadowników Bolesława i Zofii z Bilskich.

W okresie okupacji, razem z rodzicami, był wysiedlony. Próbował wówczas nauki na tajnych kompletach. Szkołę podstawową, a później męskie Liceum Ogólnokształcące (współcześnie została przywrócona historyczna nazwa Collegium Gostomianum) ukończył w Sandomierzu w 1955 r. Po maturze podjął studia na sekcji historii Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Ukończył je w 1960 r. na podstawie pracy magisterskiej zatytułowanej „Położenie gospodarcze chłopów w kluczu zwierzynieckim dóbr Ordynacji Zamojskiej w latach 1846–1864”.

Bezpośrednio po studiach, od 15 września 1960 r., rozpoczął pracę w WiMBP im. Hieronima Łopacińskiego, w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym. Książnicy i wybranemu działowi pozostał wierny przez 52 lata.

W latach 1961–1962 ukończył korespondencyjny kurs bibliotekarski w Filii Lubelskiej POKKB, co dało mu wyższe uprawnienia bibliotekarskie. Przez pierwszych 16 lat pełnił funkcję instruktora terenowego, opiekując się bibliotekami 3 powiatów (Bełżyce, Hrubieszów, Lubartów). Specjalizował się w organizacji pracy kulturalno-oświatowej sieci wojewódzkiej. Był organizatorem popularnych w latach 60. ogólnopolskich konkursów czytelniczych: „Złoty Kłos dla Twórcy, Srebrne dla Czytelników” i „Bliżej książki współczesnej”. W tym ostatnim, w nagrodę za efekty, uczestniczył w wyjeździe na Węgry. Współorganizował wojewódzkie akcje upowszechniania czytelnictwa, takie jak: „Technika w życiu codziennym” oraz „Zdrowie i kultura podstawą współczesnej rodziny”. Był też organizatorem licznych w latach 60. i 70. spotkań autorskich.

Od l lipca 1976 r. został kierownikiem Działu Instrukcyjno-Metodycznego i funkcję tę pełnił przez 36 lat, do 30 września 2012 r. Na ten okres przypada bezpośrednia opieka WBP nad bibliotekami gminnymi w ramach „małego województwa”, jak również okres transformacji związanej z powstaniem powiatów i scalaniem sieci w ramach reaktywowanego „dużego województwa”.

Wiodącym zadaniem instruktorów było utrzymanie dotychczasowego stanu sieci bibliotek stopnia podstawowego i ich filii oraz organizacja ogniwa pośredniego – bibliotek powiatowych. Nie zaniedbywano również inicjatyw oświatowych, wśród których były między innymi: konkurs regionalistyczny „Korzenie naszych rodzin”, „Pamięć przeszłości” czy też ostatnia akcja „Wzorowa Biblioteka Województwa”.

Jerzego Gajewskiego i kolegów z Działu zasługą były bardzo dobre relacje z bibliotekami terenowymi oraz władzami samorządowymi. Współpracował z wieloma instytucjami i organizacjami na rzecz umocnienia bibliotek oraz rozwoju czytelnictwa, głównie w środowiskach wiejskich. Na zlecenie Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej prowadził badania zasięgu książki. Był prelegentem szkoleń i konferencji.

Jerzego Gajewskiego cechowała dążność do poszukiwania nowych, doskonalszych metod i sposobów pracy. Dawał temu wyraz między innymi w piśmiennictwie fachowym. W latach 1976–2012 był członkiem zespołu redakcyjnego „Bibliotekarza Lubelskiego”, autorem corocznej „Kroniki”. W latach 2002–2009 współorganizował z kolegami z Działu kwartalnik informacyjny „Dostrzegacz Biblioteczny”. Przez 31 lat Jerzy Gajewski uczestniczył jako nauczyciel przedmiotu „Książka i biblioteka w środowisku”, w kształtowaniu licznych rzesz bibliotekarzy, w ramach Lubelskiej Filii Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy.

W jego życiorys wpisana jest działalność w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Przez 4 kadencje, w latach 1984–1997, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Okręgu SBP, a w latach 1981–1985 był członkiem Zarządu Głównego. W środowisku zamieszkania (Wieniawa) był działaczem spółdzielni mieszkaniowej. Pełnił funkcję członka Rady Spółdzielni, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i członka Komisji Mieszkaniowej.

Prywatnie – stały czytelnik prasy, działkowiec i kibic sportowy.

Za wkład pracy zawodowej  i społecznej  był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Posiada między innymi: odznakę Zasłużony dla miasta Lublina (1987), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1997), Brązowy Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2005).

W 2002 r. był laureatem Wojewódzkiej Nagrody Kulturalnej, a w 2007 r. otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego.

Zmarł 29 października 2024 r. w Lublinie.

Na podstawie Słownik biograficzny bibliotekarzy Lubelszczyzny, oprac. Jerzy Gajewski, Lublin 2015

Źródła:

Teczka osobowa Jerzego Gajewskiego. Archiwum WBP.

Zofia Ciuruś, Grzegorz Kornacki, Jerzy Gajewski: 50 lat pracy w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego, Lublin 2010.

Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w latach 1950–2007, Lublin 2008.

 

Dział Instrukcyjno-Metodyczny