O opowiadaniu historii w „Poranku u Hieronima”
Cykliczna audycja internetowa Biblioteki
Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) – odcinek 140
1 marca 2023, godz. 10.00
W programie:
W programie:
- Historia jednej fotografii, czyli o „Dziewczynie ze zdjęcia”
Film „Dziewczyna ze zdjęcia” w reżyserii Bogny Bender-Motyki otrzymał nominację na III Festiwalu Kultury Narodowej w kategorii „Film i serial dokumentalny”.
Film dokumentalny opowiada historię poszukiwań młodej dziewczyny w mundurze, której czarno-białe zdjęcie znajdowało się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej. IPN upublicznił zdjęcie w mediach społecznościowych, w akcję poszukiwania włączyło się tysiące osób. Bardzo szybko okazało się, że fotografia przedstawia Marię Barr-Grabowską (z domu Chłusewicz), żonę lotnika RAF Philipa Rexa Barra (miał polskie korzenie, był pilotem, dowódcą jednostki w 107. Dywizjonie RAF i zginął w listopadzie 1942 r. nad Belgią, gdzie jest pochowany), córkę Benedykta Chłusewicza – pułkownika wojska II Rzeczypospolitej, jednego z dowódców w bitwie o Narwik w 1940 roku.
Fotografia została wykonana w czerwcu 1943 roku pod pałacem Buckingham w czasie ważnego wydarzenia. O tym wydarzeniu, o powojennych losach Marii Barr i kulisach powstania filmu porozmawiamy z reżyserką filmowej opowieści Bogną Bender-Motyką.
- Nie tylko Kopernik, czyli rozmowa z Ireneuszem Rolewskim o Matejce, bitwie pod Kłuszynem i … malowaniu dusz. Gościem specjalnym programu będzie pianistka Tan Rolewska – żona Ireneusza, która opowie o swoich ulubionych kompozytorach muzyki polskiej.
27 lutego 2023 roku w Bibliotece odbył się wernisaż wystawy „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki pedzla Ireneusza Rolewskiego.
Prezentowany efekt pracy Ireneusza Rolewskiego – kopia obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” – powstał dzięki projektowi współfinansowanemu przez Miasto Skierniewice oraz Fundację Orlen.
Format oryginału obrazu to 225 x 315 cm. Kopia jest przygotowana zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi kopiowania dzieł – ma zmieniony wymiar (215 x 300 cm) i jeden z wybranych detali.
Pierwszy publiczny pokaz obrazu miał miejsce w Skierniewicach w dniach 16-22 lutego 2023 roku. Obraz, po prezentacji w Lublinie w dniach 27 lutego – 25 marca 2023 roku, znajdzie się w Parlamencie Europejskim w Brukseli, by popularyzować w międzynarodowym środowisku polskie dziedzictwo kulturowe oraz osiągnięcia polskiej nauki.
Zapraszamy!
fot. ilustracyjne: pixabay.com